رابطه خلاقیت سازمانی با بهره وری سازمانی

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن رابطه خلاقیت سازمانی با بهره وری سازمانی :

دید کلی :
هدف از این تحقیق برررسی رابطه خلاقیت سازمانی با بهره وری سازمانی بصورت کامل و جامع و با منابع جدید می باشد


توضیحات کامل :

دانلود پایان نامه رشته مدیریت

رابطه خلاقیت سازمانی با بهره وری سازمانی

 

 

 

 

 

مقدمه

به طورکلی بهره وری, دربرگیرنده گام های برنامه ریزی عملکرد, سرپرستی و بازنگری عملکرد می باشد که به هدف گذاری و ارائه هدایت های لازم در آغاز برنامه و تهیه برنامه هایی برای رسیدن به اهداف تعیین شده, گفته می شود.

همانگونه که جوامع بشری از سنتی بودن و از صنعتی شدن به فرا صنعتی شدن گام برمی دارند علوم و فنون و تکنولوژی هم رو به تکامل, دگرگونی و پیشرفت است. بحث بهره وری سازمان یک امر حیاتی و اجتناب ناپذیر است که باید به طور مستمر با مجموع فرآیندهای مدیریت مورد توجه قرار گیرد تا سایر فعالیت های سازمانی بتواند مثمر ثمر واقع گردد. در حقیقت یکی از راه های اصولی و منطقی هدایت تلاش های کارکنان در سازمان است و باعث به کارگیری استعدادهای نهفته, به کاراندازی قدرت تخیل و به وجود آمـدن حس انعطاف پذیری فکری در کارکنان خواهد شد. آمـوزش و تربیت نـیروی انسانی است که می تواند ما را در راه رسیدن به خودکفائی یاری دهد . از این رو خلاقیت که کلمه‌ای فراتر از شعارهای روز جهان کسب و کار است, به یک عامل حیاتی در موفقیت سازمانی تبدیل شده است. خلاقیت در سازمان ها را باید به عنوان فرآیندی تعریف کرد که به موجب آن ایده‌های جدیدی که نوآوری را میسر می‌سازند, توسعه می‌یابند و موجب بهره ور تر شده سازمان می گردند (طاهری, 1384).

 

 

کلمه بهره وری برگردان انگلیسی واژه (Productivity) به معنای قدرت و قابلیت تولید است. در دایره المعارف بریتانیا  بهره ری در اقتصاد به صورت نسبتی از آنچه تولید می شود به آنچه که برای تولید مورد نیاز است تعریف می شود. در دیکشنری آکسفورد, بهره وری به معنای کارآیی است, که در صنعت به وسیله مقایسه میزان تولید به زمان صرف شده یا منابع مصرف شده برای تولید آن اندازه گیری می شود (به نقل از طاهری, 1384).

 

در مطالعات انجام گرفته پیرامون بهره وری توسط سازمان ها و صاحب نظران, تعاریف متعددی از بهره وری ارائه شده است که این تعاریف با وجود داشتن ریشه مشترک هر یک وجهی از بهره وری را مورد تأکید بیشتر قرار دادند. در ذیل به تعدادی از این تعاریف اشاره می شود:

از دیدگاه سازمان همکاری اقتصادی اروپا (OEEC):  بهره وری حاصل کسری است که از تقسیم مقدار یا ارزش محصول بر مقدار یا ارزش یکی از عوامل تولید بدست می‌آید. بدین لحاظ می توان از بهره وری سرمایه, مواد اولیه و نیروی کار صحبت کرد.

 

سازمان بین المللی کار (ILO):  بهره وری را نسبت ستاده به یکی از عوامل تولید (زمین, سرمایه, نیروی کار و مدیریت) تعریف می کند.

از نظر آژانس بهره‌وری اروپا (EPA): بهره وری عبارت است از درجه و شدت استفاده موثر از هر یک از عوامل تولید. در تعریف این سازمان همچنین به این نکته اشاره شده است که بهره وری یک نوع طرز تفکر و دیدگاه است که بر اساس آن هر فرد می تواند کارها و وظایفش را هر روز بهتر از روز قبل انجام دهد. از این دیدگاه بهره وری  به عنوان یک فرهنگ تلقی می شود (به نقل از طاهری, 1384).

 

در اطلاعیه تشکیل مرکز بهره وری ژاپن JPC اهداف ناشی از بهبود بهره وری چنین بیان شده است: (حداکثر استفاده از منابع فیزیکی, نیروی انسانی و سایر عوامل به روش های علمی به طوری که بهبود بهره‌وری به کاهش هزینه های تولید, گسترش بازارها, افزایش اشتغال و بالا رفتن سطح زندگی همه آحاد ملت, منجر شود). از دید این مرکز , بهره وری یک اولویت و انتخاب ملی است که منجر به افزایش رفاه اجتماعی و کاهش فقر می گردد (به نقل از طاهری, 1384).

مرکز بهره وری ژاپن از زمان تأسیس, نهضت ملی افزایش بهره-وری در این کشور را تحت سه اصل راهبردی به جلو هدایت نموده است که این سه اصل عبارتند از:

 

•    افزایش اشتغال

•    همکاری بین نیروی کار و مدیریت

•    توزیع عادلانه و برابر ثمره های بهبود بهره وری میان مدیریت, نیروی کار و مصرف کنندگان

 

سازمان بهره وری سنگاپور: بهره وری را توسعه عادت بهسازی در رفتار و نگرش افراد می داند. از دیدگاه این سازمان, بهره-وری در درجه اول یک دیدگاه فکری می باشد که سعی در بهبود وضعیت موجود دارد. به عبارت دیگر بهره وری قبل از آن که یک شاخص اقتصادی باشد, یک فرهنگ است.

از نقطه نظر سازمان ملی بهره وری ایران: بهره وری یک فرهنگ و یک نگرش عقلانی به کار و زندگی است که هدف آن هوشمندانه کردن فعالیت ها برای دستیابی به زندگی بهتر و متعالی است.

 

در (واژه نامه بهره وری) که از انتشارات داخلی سازمان ملی بهره وری ایران است بهره وری را بدینگونه تبیین نموده ا ند: (بهره وری به حداکثر رساندن استفاده از منابع, نیروی انسانی, تسهیلات و غیره به طریقه عملی,‌ کاهش هزینه های تولید, گسترش بازارها, افزایش اشتغال و کوشش برای افزایش دستمزدهای واقعی و بهبود استانداردهای زندگی است, آن گونه که به نفع کارگران, مدیریت و جامعه باشد) (به نقل از طاهری, 1384).

 

از نظر  استنیر  بهره وری: معیار عملکرد و یا قدرت و توان هر سازمان در تولید کالا و خدمات است.

استیگل بهره وری را:  نسبت میان بازده به هزینه عملیات تولیدی می داند.

از دیدگاه ماندل  بهره وری: به مفهوم نسبت بین بازده تولید به واحد منبع مصرف شده است که با سال پایه مقایسه می شود.

سومانت  نیز بهره وری را:  نسبت بازده ملموس به نهاده‌های ملموس تعریف می کند.

استیفن رابینز یک سازمان را هنگامی مولد می داند که: از طریق تبدیل داده ها به ستاده ها, در پایین ترین سطح هزینه به اهدافش نائل آید. بنابراین وی مفهوم بهره وری را ناظر بر اثر بخشی و کارآیی می داند (به نقل از طاهری, 1384).

 

 

 

 

 

 

 

رابطه خلاقیت سازمانی با بهره وری سازمانی
فهرست مطالب

مقدمه 6

بهره وری سازمانی 8

2-1-1-2- تاریخچه بهره وری 10

3-1-1-2- اهمیت بهره وری 11

4-1-1-2- هفت (C) بهره وری 11

5-1-1-2- عوامل مؤثر بر بهره وری 13

1-5-1-1-2- عوامل خارجی 13

2-5-1-1-2- عوامل داخلی 13

6-1-1-2- عوامل مؤثر بر افزایش بهره وری نیروی انسانی 14

• رفتار مطلوب و کردار درست رهبران و مدیران 14

• فراهم کردن شرایط لازم پیشرفت های شغلی برای همه افراد 14

• دوره های آموزش ضمن خدمت و آموزش کارکنان 14

• وضوح نقش 15

• اختیار 15

• در نظر گرفتن تخصص 15

• مشارکت دادن کارکنان 15

• کیفیت بالای زندگی کاری 15

7-1-1-2- مهمترین عوامل مؤثر در کاهش بهره وری 16

8-1-1-2- شرایط لازم برای بهبود بهره وری نیروی انسانی در سازمان ها 18

سه عامل کلیدی در موفقیت سازمان ارتباط, تعهد, تداوم هستند. 18

 

2-1-2- خلاقیت سازمانی 20

خلاقیت از دیدگاه روان شناسی: 21

خلاقیت از دیدگاه سازمانی: 21

2-2-1-2- ویژگیهای خلاقیت 25

3-2-1-2- تفاوت خلاقیت و نوآوری تغییر 26

4-2-1-2- ویژگیهای شخصیت خلاق 27

5-2-1-2- نقش خلاقیت در بهره وری سازمان و توسعه نیروی انسانی 30

6-2-1-2- انگیزش و خلاقیت و بهبود عملکرد 31

7-2-1-2- آموزش عمومی خلاقیت سازمانی 33

8-2-1-2- شرایط ایجاد خلاقیت سازمانی 34

9-2-1-2- تکنیکهای خلاقیت 34

1-9-2-1-2- تکنیک چرا 34

2-9-2-1-2- تکنیک یورش فکری 35

3-9-2-1-2- تکنیک شش کلاه فکری 36

4-9-2-1-2- تکنیک گروه اسمی 37

5-9-2-1-2-  تکنیک الگو برداری از طبیعت 38

6-9-2-1-2- تکنیک دلفی 38

7-9-2-1-2-  تکنیک TKG 39

3-1-2- ویژگیهای جمعیتشناختی 40

2-3-1-2- مهمترین ویژگیهای جمعیتشناختی 40

2-2- مبانی عملی موضوع پژوهش 43

منابع فارسی 46

 

 

 

لینک کمکی