مبانی نظری و پیشینه تحقیق مشارکت محلی 68 صفحه

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن مبانی نظری و پیشینه تحقیق مشارکت محلی 68 صفحه :

دید کلی :
دانلود مبانی نظری و پیشینه تحقیق مشارکت محلی روستایی بصورت جامع و کامل برگرفته شده از پایان نامه کارشناسی ارشد با منابع بروز و جدید


توضیحات کامل :

 

این نوشتار فصل دوم پایان نامه و با عنوان مبانی نظری و پیشینه تحقیق مشارکت محلی می باشد. در قسمت اول به تشریح ادبیات و چارچوب نظری مشارکت محلی خواهیم پرداخت و در قسمت دوم به بررسی پیشینه تحقیق مشارکت محلی در پژوهش های داخلی و خارجی می پردازیم.   کلمه مشارکت معادل اصطلاح Participation   انگلیسی است این کلمه از ریشه Part به معنی قسمت , جز و بخش گرفته شده است و به معنای سهیم شدن در چیزی و یا گرفتن قسمتی از آن است . گاهی دو اصطلاح Parthnership  و Association نیز معادل با اصطلاح مشارکت Participation آورده میشود( حامد مقدم,1373 ).

 

 

  مشارکت عبارت است از درگیری ذهنی و عاطفی اشخاص درموقعیتهای گروهی بطوری که آنها برای شرکت در اهداف گروهی تشویق میشوند و مسئولیت در بین آنها تقسیم میشود  . (Davis & Newstrom , 1985 )

    در گزارشی با عنوان  توسعه روستایی  کلیدی  برای دستیابی  به اهداف  توسعه  هزاره آورده است که"در بسیاری از کشورهای فقیر بخش کشاورزی بزرگترین بخش ایجاد کننده شغل وتولید محصولات صادراتی می باشد و زمانی که به تاریخچه کشور های  اروپایی و ایالات متحده از قرن 19ونیز ژاپن و اقتصاد شگفت انگیز  آسیای جنوب شرقی در قرن بیستم نگاه می کنید می توانید ببینید که کشاورزی به عنوان  موتوری برای دستیابی  به رشد اقتصادی در این کشور ها عمل کرده است..(BageL ,2004)

 

 

 از طرفی  ترویج کشاورزی  به توسعه کشاورزی  در کشور های در حال توسعه  کمک می کند, بدین ترتیب که انتقال تکنولوژی به بخش کشاورزی  را تسهیل می کند  و منابع نیروی انسانی  در روستا ها را تو سعه می دهد ,به ویژه ترویج در آموزش و پرورش و توسعه  تعداد کثیری از خرده مالکین  و زنان کشاورز  و جوانان روستایی  نقش بسزایی دارد .چنانکه  ماوندر  از ترویج این تعریف را دارد که ( ترویج یک نوع خدمت یا سیستم است که از طریق آموزش , کشاورزان را کمک می کند تا روش ها و فنون  کشاورزی خود را اصلاح کنند , بهره وری و درآمد خویش را بالا ببرند  و سطح زندگی  خود را بهبود ببخشند و استاندارد  زندگی روستایی را ارتقا دهند)  ( سازمان خوارو بار کشاورزی  جهانی,1379).

 

 

 

با این اوصاف ترویج موقعی بهترین عملکرد را دارد که با گروه های سازمان یافته کشاورزان کار کند و کشاورزان به طور فعال در بر نامه های ترویجی  و تو سعه آن شرکت کنند. و حمایت های پیوسته  و دائمی را برای ترویج به وجود آوردند. چاره کار اینجا اعمال سیاست عدم تمرکز یعنی توزیع قدرت در سطوح پایین جامعه و افزایش مشارکت مردم در امور  اجتماعی و اقتصادی و... خود  می باشد. امروزه اکثر کشور های تو سعه یافته  به اهمیت این مسئله پی برده اند و همواره تلاش می کنند از تمرکز قدرت جلو گیری نمایند. بنابراین راه میان بر برای  رسیدن به این تمرکز زدایی دخالت دادن مردم روستایی در سرنوشت خویش , سازمان هایی به نام شوراهای اسلامی روستایی می باشد . که این تشکل ها می توانند نقش بارزی را در ترویج  و توسعه کشاورزی و به تبع آن توسعه روستایی  ایفا نمایند. 

 

 

 

 

 


مقدمه
 مشارکت
 مفهوم مشارکت
 عناصر مشارکت
 انواع مشارکت
 اهداف مشارکت
 اهمیت مشارکت
 ابزار مشارکت
 عوامل مؤثر درمشارکت
 زمینه های مشارکت روستاییان
 پایدار سازی مشارکت
 اهداف ویژه مشارکت مردمی
 شیوه های مشارکت مردمی
 تجربیات سایر کشورها در زمینه مشارکت روستاییان
 مروری کوتاه بر مشارکت در جامعه روستایی ایران
 مشارکت سنتی در مقابل مشارکت جدید
منابع


 

لینک کمکی