پیدایش شبكه های کامپیوتری

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن پیدایش شبکه های کامپیوتری :

دید کلی :
تاریخچه پیدایش شبکه در سال 1957 نخستین ماهواره یعنی اسپوتنیک توسط اتحاد جماهیر شوروی سابق به فضا پرتاب شد در همین دوران رقابت سختی از نظر تسلیحاتی بین دو ابر قدرت آن زمان جریان داشت و دنیا در دوران جنگ سرد به‌سر می برد وزارت دفاع آمریکا ‌‌ ‌در واکنش به این اقدام رقیب نظامی خود ,آژانس پروژه های تحقیقاتی پیشرفته یا آرپا‌‌‌‌ (ARPA) را تأسیس کرد


توضیحات کامل :

پیدایش شبکه های کامپیوتری
فهرست

 

مقدمه................................... 2

 

تاریخچه پیدایش شبکه ..................... 3

 

معماری و پروتکل‌های شبکه‌آشنایی با مدل OSI . 19

 

کابل به عنوان مسیر انتقال داده‌ها........ 42

 

مبانی ویندوز و شبکه ( بخش اول ).......... 82

 

مبانی ویندوز و شبکه ( بخش دوم ) .......... 94

 

امکانات شبکه ای ویندوز.................. 104

 

مروری بر زیرساخت شبکه های مبتنی بر ویندوز 121

 

متداولترین پورت های شبکه در ویندوز...... 128

 

استراتژی طراحی شبکه (بخش اول) .......... 139

 

استراتژی طراحی شبکه (بخش دوم) .......... 150

 

مستند سازی شبکه (بخش اول)............... 164

 

مستند سازی شبکه (بخش دوم)............... 169

 

واژه نامه شبکه (Networking glossary) .......... 175

 

منابع................................... 249   

 

 

 

مقدمه

 

اهمیت شبکه های رایانه ای بر کسی پوشیده نیست . در دنیای امروز , رایانه به عنوان یک وسیله مجرّد , به تنهایی نمی تواند به طور کامل مفید واقع شود و بازدهی کاملی داشته باشد . آنچه به رایانه , اهمیّتی فراتر از سابق می بخشد تقش آن در ارتباطات و انتقال دریای عظیمی از اطلاعات گوناگون است .

هرچه زمان می گذرد , حجم اطلاعاتی که انسان با آن سر و کار دارد بیشتر و بیشتر می شود . شبکه های رایانه ای امروزی , فصل نوینی در انفورماتیک گشوده و نزدیک است مفهوم دهکده جهانی را تحقق بخشد .

با توجه به رشد و استفاده روز افزون از شبکه های رایانه ای گزارشی مبنی بر مفاهیم پایه ای ارتباطات و شبکه ها و همچنین اجزا و اصطلاحات شبکه ها تنظیم شده است , که امیدوارم شامل مطالب کامل و آموزنده ای باشد .

از آنجا که علم رایانه با سرعت خیلی زیاد در حال تغییر و تحوّل است , شاید از مطالبی که در حال حاضر به طور ملموس با آنها سر و کار دارید , در این گزارش اثرات کمتری ببینید , این کمبودها را بر من ببخشید .

 

 تاریخچه پیدایش شبکه

در سال 1957 نخستین ماهواره یعنی اسپوتنیک توسط اتحاد جماهیر شوروی سابق به فضا پرتاب شد . در همین دوران رقابت سختی از نظر تسلیحاتی بین دو ابر قدرت آن زمان جریان داشت و دنیا در دوران جنگ سرد به‌سر می برد. وزارت دفاع آمریکا ‌‌ ‌در واکنش به این اقدام رقیب نظامی خود ,آژانس پروژه های تحقیقاتی پیشرفته یا آرپا‌‌‌‌ (ARPA) را تأسیس کرد.

 

پروتکل های ‌Application

تولیدکنندگان نرم‌افزار مختلف از پروتکل‌های متفاوتی استفاده می‌کنند. برای انتخاب مناسب‌ترین پروتکل برای شبکه خودتان لازم است تا مزایای چند پروتکل متداول را بشناسید. در این جا به معرفی مزیت‌های به کارگیری چند پروتکل کاربردی می‌پردازیم. از پروتکل‌ ‌DLS یا ‌‌Data ‌Link Control می‌توان در محیط‌های شبکه‌ای که نیاز به کارآیی بالایی دارند استفاده نمود. از این پروتکل می‌توان در شبکه‌هایی که در آن‌ها لایه شبکه وجود ندارد نیز استفاده کرد. در چنین وضعیتی این پروتکل اطلاعات را از برنامه کاربردی مستقیماً به لایه‌ ‌Data Link منتقل می‌کند. این پروتکل در نقش لایه شبکه نیز ظاهر می‌شود و دارای عملکردهایی نظیر کنترل جریان داده, تصحیح خطا و‌ ‌acknowledge نیز می‌باشد. پروتکل (‌‌‌Network File System NFS) برای به اشتراک گذاشتن فایل بین کامپیوترها در یک شبکه براساس سیستم عامل یونیکس به کار می رود. از این پروتکل برای انتقال داده بین شبکه نیز استفاده می‌شود. پروتکل‌ ‌NFS فقط به کاربرانی اجازه ورود به

لینک کمکی