بررسی اقلیم شهر کاشان و تاثیر آن بر گردشگری

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن بررسی اقلیم شهر کاشان و تاثیر آن بر گردشگری :

دید کلی :
هدف از این مقاله بررسی اقلیم شهر کاشان و تاثیر آن بر گردشگری می باشد


توضیحات کامل :

دانلود مقاله کارشناسی ارشد رشته جغرافیا

بررسی اقلیم شهر کاشان و تاثیر آن بر گردشگری

 

 

 

 

 

 

 

چکیده:

امروزه بهره مندی و کسب درآمدهای پایدار یکی از راههای رشد و تولید محسوب می گردد, که می تواند مسئولین محلی را در اجرای هرچه بهتر برنامه ها و انجام برنامه ریزی ها دقیق شهری هدایت و راهنمایی نماید.صنعت توریسم جز بخش چهارم فعالیت های انسان بعد از کشاورزی, صنعت و خدمات است و می تواند راهی برای کسب درآمد محسوب شود. لذا در این مقاله برآن شدیم تا به بررسی نقش اقلیم و تاثیر  آن بر گردشگری شهری بپردازیم. زیرا نوع اقلیم شهر می‌تواندتاثیر فراوانی بر میزان گردشگری داشته باشد. لذا مسئولین محترم محلی و استانی با مدنظر قراردادن اینگونه از مطالعات می توانند نقش بسیار موثر و کارآمدی را در برنامه ریزی ها برعهده گرفته و در راه جذب  توریسم در فصول مختلف و به تبع آن در کسب درآمدهای پایدار موفق تر عمل نمایند.

 

 

 

واژگان کلیدی:

گردشگری

اقلیم

پایداری

 

 

 

 

مقدمه

بزرگترین تولید و مصرف قرن بیست ‌و‌یکم حول محور تولید و مصرف اوقات‌فراغت است.گردشگری بحث مهمی از اوقات‌فراغت را پرمی‌کندو پرکردن اوقات‌فراغت, منجر به یک عمل اقتصادی می‌گردد, گردشگری با همه مضامین علمی و فلسفی که درآن نهفته است یک عمل اقتصادی است و پیش‌بینی می‌شود که یکی از مهم‌ترین محرکه‌های اقتصادی قرن حاضر باشد. (پاپلی‌یزدی, سقایی, 1385,ص1).جهانگردی بر اقتصاد جهانی تاثیر می‌گذارد و با انتقال ثروت از بخش غنی وثروتمند جهان به کشورهای فقیر و تولید مشاغل گوناگون, پیشرفت وتوسعه کشورها را موجب می گردد. ( مرادی,فیاضی,1385)

 

گردشگری از دیر باز با اشکال خاص خود در جوامع بشری براساس انگیزه, اصل سفر و جابه‌جایی وجود داشته و طی مراحلی سیر تکاملی خود را طی کرده است. تحول اساسی در گردشگری را می‌توان با انقلاب صنعتی شناخت که تحول شگرفی در زندگی و به‌خصوص حمل‌ونقل به‌وجود آورد. امروزه فعالیت‌های گردشگری به عنوان بخش چهارم فعالیت‌های انسان پس از کشاورزی و صنعت و خدمات محسوب می گردد و کارشناسان پیش بینی می کنند در سال2020میلادی بعنوان سود آورترین صنعت جهان درآید. به طوری‌که از آن به عنوان صادرات نامرئی که مرکز اقتصادی آن شهرها هستند نام می برند. .(مهدی‌نژاد, سقایی). ایران کشوری پهناور, تمدن ساز با بهره گیری از سوابق تاریخی و فرهنگی و ویژگیهای محیطی و طبیعی خود, توان توریستی قابل توجهی را داراست اما متاسفانه از نظر گردشگری و اخذ درآمد رتبه60 و از نقطه نظر هزینه گردشگری رتبه 40 را دارا می‌باشد.  که براساس پیش‌بینی‌های سازمان جهانی گردشگری((UNWTO)) تعداد جهانگردان جهان در سال2020به بیش از56/1 میلیارد نفر خواهد رسید. سه منطقه جهان که در سال2020 بیشترین تعداد جهانگرد را خواهند داشت به ترتیب عبارتند از:

 

 اروپا(717 میلیون جهانگرد), (شرق آسیا و اقیانوسیه(397میلیون نفر), آمریکا(282میلیون نفر)آفریقا, خاورمیانه و جنوب شرق آسیا به ترتیب در مقام‌های بعدی قرار دارند(مرادی, فیاضی,1385). لذا با توجه به مطالب عنوان شده لزوم برنامه‌ریزی در زمینه گردشگری  ما را بر آن داشت تا هرچه بیشتر به بررسی نقش گردشگری در توسعه شهرها بپردازیم.

ایران کشوری پهناور, تمدن ساز با جغرافیای چهار فصل و کلکسیونی از گیاهان و پرندگان دنیا و با بهره‌گیری از سوابق تاریخی و فرهنگی و ویژگی‌های محیطی و طبیعی خود, توان توریستی قابل توجهی را دارا است

 آثار تاریخی بازمانده از دوره‌های مختلف استقرار انسان در فلات ایران به موازات چشم‌اندازهای طبیعی متنوع ساحل, کوهستانی, بیابانی و کبیری در آمیزش و ترکیب هماهنگ با بناهای تاریخی و میراث فرهنگی و مذهبی, مجموعه‌ای از انگیزه‌های گوناگون را برای دیدار از ایران فراهم می‌سازد.در این میان شهر کاشان با ویژگیهای طبیعی, و آثار تاریخی و باستانی خود همراه با کویر و زیبایی‌های آن در بین شهرهای ایران می‌تواند جاذب بسیار خوب توریسم باشد. این شهر به علت اقلیم گرم و خشک خود برای بهبود وضعیت گردشگری نیاز به یک برنامه‌ریزی دقیق دارد که در صورت عدم توجه به این امر مهم ممکن است در آینده گردشگری در این شهر تحت تاثیر اقلیم قرارگرفته و به گردشگری فصلی  بدل شود.

 

 

 

بررسی اقلیم شهر کاشان و تاثیر آن بر گردشگری
فهرست مطالب

چکیده: 2

مقدمه 3

مبانی نظری تحقیق 4

- روش تحقیق : 4

- فرضیه تحقیق: 4

- سوال تحقیق: 4

- پیشینه تحقیق: 4

گردشگری 5

گردشگری شهری 5

نوسانات فصلی گردشگری 5

عواملی که جهانگردان را در فصل تابستانی به مناطق توریستی جلب می کنند به شرح زیرند: 6

پیشینه تاریخی منطقه مورد مطالعه 8

ژئومورفولوژی 9

درجه حرارت 10

جدول شماره1: بارندگی ماهانه کاشان طی دوره30 ساله (1380-1352) 10

جدول شماره2- درجه حرارت ماهانه کاشان طی دوره30 ساله(1380-1352) 11

یافته ها: 12

عکس شماره4-4: چشم انداز روستاهای اطراف  از بالای تپه سیلک (منبع: نگارنده) 13

عکس شماره4-20: مسجد و مدرسه آقا بزرگ کاشان 15

عکس شماره4-5: فضای بیرونی باغ فین (منبع: سازمان میراث فرهنگی و گردشگری کاشان) 16

عکس شماره4-6 ازدحام جمعیت برای ورودبه حمام فین 17

عکس شماره4-12: پشت بام خانه بروجردی‌ها(منبع: نگارنده) 17

عکس شماره4-15 شیشه‌کاری درب‌های خانه طباطبایی‌ه(منبع: سازمان میراث فرهنگی و گردشگری کاشان) 18

*جدول شماره3- آمار بازدیدکنندگان داخلی برخی از بناهای تاریخی کاشان در فصول مختلف طی سال‌های1386-1384 19

جدول شماره5- آمار بازدید کنندگان بناهای تاریخی حوزه مدیریت میراث فرهنگی و گردشگری کاشان 19

شکل شماره 1- راهنمای توریستی کاشان منبع: روزنامه همشهری (کاشان),1386 20

نتبجه‌گیری و پیشنهادات: 21

منابع: 23

 

 

 

لینک کمکی