بررسی اجزای سرمایه فکری و شاخص های تشکیل دهنده توسعه انسانی

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن بررسی اجزای سرمایه فکری و شاخص های تشکیل دهنده توسعه انسانی :

دید کلی :
هدف از این پایان نامه بررسی اجزای سرمایه فکری و شاخص های تشکیل دهنده توسعه انسانی می باشد


توضیحات کامل :

دانلود پایان نامه رشته حسابداری

بررسی اجزای سرمایه فکری و شاخص های تشکیل دهنده توسعه انسانی

 

 

 

 

مقدّمه:

 امروزه سرمایه فکری اعم از دانش, تجربه, مهارت شخصی, روابط خوب و توانایی فن آوری, منبع مهم مزیت رقابتی و عامل کلیدی سودآوری شرکت محسوب می شود. دو عامل مهم که موجب افزایش کیفیت عملکرد شرکت ها طی دو دهه گذشته شده است, جهانی شدن فزونی تغییرات فن آوری است. در این محیط, سرمایه فکری و دارایی نامشهود عوامل مهم موفقیت هستند. در رقابت اقتصادی جدید, دارایی مبتنی بر دانش, فراهم کننده یک مزیت رقابتی ذاتی هستند (مجتهد زاده و همکاران, 1389). از ویژگی های مبتنی بر دانش , سرمایه گذاری های عظیم در سرمایه انسانی و تکنولوژی اطلاعات و ارتباطات است؛ و از آنجایی که ظرفیت تولید برای دانش نامحدود است, در اقصاد مبتنی بر دانش, منابع نامحدودی ارائه می شود. ظهور اقتصاد مبتنی بر دانش, باعث افزایش اهمیّت سرمایه فکری به عنوان یک دارایی نامشهود و منبع مهّمی برای ایجاد مزّیت رقابتی یک شرکت است(روس وروس  , 1997)

 

میزان قدرت یک کشور, تعداد لشکرها, هواپیماها, ناوها و موشک های هسته ای آن نخواهد بود, بلکه قدرت آن به توانایی اش در نوآوری فن آورانه به منظور رقابت و انجام داد وستد در مقیاس جهانی وابسته است. به عبارت بهتر ما در دوره انتقال از قدرت سخت به نرم قرار داریم. اغلب کشورهای دنیا در ماراتن تاریخ باخته اند. آنها نه تنها نتوانسته اند توسعه پیدا کنند و در قدرت جهانی سهیم شوند, بلکه در مقابل چالش های عظیمی که در اقتصاد جهانی و انقلاب فن آوری پدید می آورند, کارآمدی ملّی را از دست داده اند(حبیبا, 1390).

 

سرمایه فکری عبارتست از تلاش برای استفاده موثر از دانش (محصول نهایی) در مقابل اطلاعات (مواد خام) است. از دیدگاه روس و همکاران (1998) وی سرمایه فکری شامل همه فرآیند ها و دارایی هایی است که معمولا در ترازنامه نشان داده نمی شوند؛ و همچنین شامل همه دارایی های ناملموس (مثل علائم تجاری, حق ثبت و بهره برادری و نام تجاری) است که در روش های مدرن مورد توجه قرار می گیرد. به عبارت دیگر سرمایه ی فکری از جمع دانش اعضای سازمان و کاربرد آن هاست (هوانگ و یانگ  , 2008)توسعه وابسته به دلیل فقدان فن آوری مستقل وملّی, ناقص الخلقه و ابتر باقی می ماند, بنابراین مجبور به وارد کردن فن آوری است و باید همه عواقب فن آوری سرمایه بر را تحمّل نماید. به علاوه صنعت سرمایه های ملی و بومی, نیاز کشور وابسته به سرمایه های مالی بین المللی را تشدید می نماید. بنابراین در چارچوب توسعه ی وابسته, ناچارند خود را در سرمایه داری بین المللی مستحیل سازند (حبیبا, 1390).

 

انباشت سرمایه که روزی به زعم کارل مارکس (1986), از مجموع ارزش های افزوده ی ناشی از کار کارگران صنعتی, قوام می یافت هیچ گاه متوقّف نگردید . دنبال کردن فرآیند تاریخی گسترش نظام سرمایه داری تا عصر حاضر, نشان می دهد که این نظام متشکل از عناصر متضاد, علی رغم تضاد درونی خود و به وسیله دیالکتیک تاریخی, چگونه توانسته است خود را از ورطه ی سقوط بیرون کشد. انباشت سرمایه شکل نوینی به خود گرفته که این تغییر شکل, ناشی از انتقال تمرکز از سرمایه ی ملی به سرمایه غیر مادی یعنی اموال و دارایی های عظیم و نامتناهی است. این تغییر نیز به نوبه خود ابزاری است در خدمت نظام هوشمند سرمایه داری برای بقا . در واقع, هزینه های بالای تولید کالاهای صنعتی و مادی, از جمله حمل و نقل, نگهداری و کنترل کیفیت به علاوه ی محدودیت های موجود در راه ساخت و راه اندازی این گونه اموال, کشورهای توسعه یافته را بر آن داشته است تا در زمینه هایی که کفه ی ترازوی مزیت نسبی در آنها سنگینی می کند, اقدام به فعالیت و سرمایه گذاری نمایند؛ یعنی در زمینه اموال فکری.

 

متاسفانه اکثر صنایع در کشوهای مختلف دنیا در حال استفاده از روش های  سنتی حسابداری مالی هستند که قرن ها پیش برای محیط کسب و کار مبتنی بر کارهای یدی و دارایی های ملموس ایجاد شده بودند (بنتیس  , 1999). در حالی که محیط کسب و کار مبتنی بر دانش, نیازمند رویکردی است که دارایی های ناملموس جدید مثل دانش و شایستگی های منابع انسانی, نوآوری, روابط با مشتریان فرهنگ سازمانی, سیستم ها, فرآیندها, ساختار سازمانی را در برمی گیرد. در این میان موضوعات مربوط به سرمایه فکری توجه روز افزون محققان دانشگاهی و دست اندر کاران سازمانی را به خود جلب کرده است (قلیچ لی و همکاران, 1385).

 

 

 

 

کلمات کلیدی:

سرمایه فکری

توسعه انسانی

شاخص توسعه انسانی

بورس اوراق بهادار تهران

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

بررسی اجزای سرمایه فکری و شاخص های تشکیل دهنده توسعه انسانی
فهرست مطالب

 

2-1 مقدمه  

2-2 تعریف سرمایه فکری  

2-3 تفاوت سرمایه های انسانی با سرمایه فکری  

2-3-1 بند اول ـ مقصود از سرمایه‌ی انسانی چیست؟  

2-3-2 بند دوم ـ سرمایه‌ی فکری چیست؟  

2-4 اجزای سرمایه‌ی فکری  

2-5 نظریه‌های موجود در زمینه‌ی اندازه‌گیری سرمایه‌ی فکری  

2- 6 روش‌های محاسبه‌ی ارزش سرمایه‌ی فکری  

2-7 مزایای مدل پالیک  

2-8 توسعه انسانی  

2-9 مفهوم توسعه انسانی در رویکرد های متفاوت  

2-10  شاخص توسعه‌ی انسانی HDI 

2-11پیوند سرمایه فکری و فرآیند توسعه انسانی  

2-12 پیشینه تحقیق:  

2-12-1 مروری بر تاریخچه سرمایه فکری  
2-12-2 مروری بر تاریخچه وسیر تحول توسعه انسانی  
2-13 توسعه انسانی و حسابداری  
2-14 سرمایه فکری و توسعه انسانی  

 

منابع

 

لینک کمکی