رویکرد حقوق کیفری ایران به نقش حجاب و پوشش در سلامت جامعه

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن رویکرد حقوق کیفری ایران به نقش حجاب و پوشش در سلامت جامعه :

دید کلی :
هدف از این تحقیق بررسی رویکرد حقوق کیفری ایران به نقش حجاب و پوشش در سلامت جامعه می باشد


توضیحات کامل :

دانلود تحقیق رشته حقوق

رویکرد حقوق کیفری ایران به نقش حجاب و پوشش در سلامت جامعه

 

 

 

 

چکیده

یکی از مبادی ورود دولتها در گذشته, نحوه پوشش افراد جامعه بود. این دخالت گاه برخاسته از اقتدار‌گرایی دولت و گاه ناشی از تفکر دینی بوده است. در ایران حکومت پهلوی با دو مصوبه و یک فرمان, دخالت در نحوه‌ پوشش مردم را بنیان گذاشت. اساسنامه لباس رسمی مأموران کشوری و قانون متحدالشکل نمودن البسه اتباع ایران که هر دو در سال شمسی به تصویب رسید, به ترتیب وضعیت پوشش مأموران رسمی دولت و اتباع ذکور ایران را مورد توجه قرار داد. همچنین فرمان کشف حجاب در سال سعی در زدودن حجاب زنان ایران و همراه نمودن آنان با ظواهر تمدن اروپایی داشت.پس از پیروزی انقلاب اسلامی, قانونگذار با سه مصوبه پوشش افراد جامعه را مورد توجه قرار داد. 

 

قانون تعزیرات سال , قانون نحوه رسیدگی به تخلفات و مجازات فروشندگان لباسهایی که استفاده از آنها در ملأ عام خلاف شرع است یا عفت عمومی را جریحه‌دار می‌کند مصوب , دو مصوبه‌ای است که گفتمان کیفری در این زمینه را برگزید و متعاقباً تبصره ماده قانون مجازات اسلامی مصوب با حذف مجازات حبس از ماده و تبدیل آن به جریمه, به تخفیف صبغه کیفری بدحجابی روی آورد. []در نقد و بررسی گفتمان کیفری قانونگذار ایران در ارتباط با پوشش مردم باید گفت دخالت حکومت, و نظارت و کنترل در این حوزه فی نفسه پسندیده است؛ اما باید با توجه به ارزش و کرامت والای انسان صورت گیرد و به موازات آن, ارتقای زمینه‌های فرهنگی در جهت پذیرش قانون و انطباق آن با قواعد رفتاری مورد توجه قرار گیرد. اجرای قانون پس از تصویب آن, ضمن اعـتبار بخشیدن به مفاد آن, احترام عموم به بایدها و نبایدهای مندرج در قانون را به دنبال خواهد داشت.

 

 

 

کلمات کلیدی:

حجاب و پوشش

سلامت جامعه

حقوق کیفری ایران

 

 

 

مقدمه

تحقیق و مطالعه درباره هر موضوعی باید با بررسی مختصات ظرف تحقیقی و موضوع کلی که پژوهش در آن انجام می‌شود , صورت بگیرد تا کارکردی علمی داشته باشد.مسأله ی حجاب در کشور ما از آنچنان اهمیّت , جایگاه و منزلتی برخوردار است که حتی همین امروز[] ریاست محترم جمهوری را به بانوان تکواندوکار کشورمان که به دلیل محجبه بودن در یکی از مسابقات بین المللی امکان رقابت با سایر ورزشکاران از آنها سلب شده بود دو خودروی مینیاتور را برای دلجویی و تقدیر از ایشان به آنها اهدا کردند . مفاهیم و موضوعات دینی و اخلاقی که خود زیر مجموعه‌ای از علوم انسانی هستند نیز باید با ویژگی‌های تحقیق در علوم انسانی تطابق داشته باشد. برای انجام پژوهش در علوم انسانی لازم است که ابتدا طرح تحقیق انجام گیرد و سوال و مفروضات اصلی حتما مشخص شده باشد که با گستردگی منابع و پراکندگی مطالب بتوان یک اثر علمی را به وجود آورد.

 

 اما از آنجائیکه برخی معتقدند که می بایستی در مباحث حقوقی و قانونی , اخلاق و حقوق را از یکدیگر جدا کرد و به نصّ صریح قانون پرداخت, در اینجا چون موضوع کار تحقیقی یک ما ( رویکرد حقوق کیفری ایران به حجاب در سلامت جامعه ) است و بحث حجاب یک بحث اخلاقی و دینی است پرداختن به تیتر موضوع کار تحقیقی نیازمند تمسّک به اخلاقیات و مسائل ایدئولوژیک و مکتبی است و چون بحث ( حجاب ) مورد نظر راجع به دین اسلام است می بایستی از حجاب از دید اسلامیسم آن نگریست که مفهومی آزادی خواهانه و منطبق با نیاز های انسانی است که فقط اختصاص به زن ندارد و حال با مطالعه ی کتب دینی و احادیث و روایات می توانیم به این مسأله پی ببریم که حجاب راجع به مردان نیز صِدق می کند و رعایت آن الزامی است زیرا انسان می بایستی از شأن , منزلت و کرامت انسانی خویش که خداوند متعال برای ایشان ارزانی داشته مواظبت و نگهداری کند و خود را از انسان های معدودی که از راه حق و حقیقت منحرف شده اند , مصون دارد . 

 

 

 

 

رویکرد حقوق کیفری ایران به نقش حجاب و پوشش در سلامت جامعه
فهرست مطالب

رویکرد حقوق کیفری ایران به نقش حجاب و پوشش در سلامت جامعه 1

فصل اول کلیات 2

چکیده 2

مقدمه 3

بیان هدف و شیوه ی تحقیق 4

معنا و معیار حجاب 5

مبانی دخالت حکومت در نحوه پوشش مردم[] 8

 

فصل دوم قوانین مربوطه و عناصر کنونی جرم 9

تاریخچه قوانین مربوطه 9

اساسنامه لباس رسمی مأموران کشوری[] 9

وضع ضمانت اجرای کیفری برای متخلفان از قانون 11

اول ـ افراد شهرنشین: 11

فرمان کشف حجاب[] 12

حجاب , زن و قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران 12

حجاب در قانون مجازات اسلامی 16

الف) رکن قانونی: 16

ب) رکن مادی: 22

) رفتار مجرمانه: 22

) شخصیت بزه کار: 23

منابع 24

 

 

 

لینک کمکی