پروپوزال ارزیابی فقهی حدود شناسی حجاب در مذاهب پنجگانه و نظام حقوقی ایران

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن پروپوزال ارزیابی فقهی حدود شناسی حجاب در مذاهب پنجگانه و نظام حقوقی ایران :

دید کلی :
هدف از این پروپوزال ارزیابی فقهی حدود شناسی حجاب در مذاهب پنجگانه و نظام حقوقی ایران می باشد


توضیحات کامل :

دانلود پروپوزال پایان نامه کارشناسی ارشد رشته فقه و مبانی حقوق اسلامی

پروپوزال ارزیابی فقهی حدود شناسی حجاب در مذاهب پنجگانه و نظام حقوقی ایران

 

 

 

 

چکیده 

گرایش به پوشش و عفاف یک گرایش فطری در میان زنان و مردان است. اما میزان و شکل آن رابطه مستقیمی با اخلاق و فرهنگ جوامع داشته و دارد. احکام‌ اسلام‌ بر اساس‌ جلب‌ مصالح‌ و دفع ‌مفاسد مبتنی‌ بر فطرت پاک‌ انسان‌ و عدم‌ ضرر است‌. خالق‌ انسان‌ بهتر از هر نهاد یا منبعی‌ می‌داند که‌نیاز فطری‌ انسان‌ چیست‌؛ زیرا بدون‌ تردید اگر پروردگار را تنها علت‌ اصلی‌ پیدایش‌عالم‌ هستی ‌بدانیم‌, به‌ طور قطع‌ علم‌ و عدالت‌ آن‌ ذات ‌بی‌همتا اقتضا دارد که‌ منبع‌ اصلی‌ قانونگذاری‌ نیز برای‌ رفتار و گفتار شخصی‌ و اجتماعی‌ انسان‌باشد.

 

تاریخ مکتوب انسانی مدنی, بر این واقعیت گواهی می دهد که همزمان با آغاز زندگی اجتماعی بشر, در قالب خانواده, خویشاوندان و جامعه, مفاهیم محرم و نامحرم و گونه ای از حریم گیری و محدودیت, به عنوان معیار بایدها و نباید ها در برقراری روابط جنسی, شکل معاشرت, چگونگی تماس گفتاری و پوشش بدنی, مطرح بوده و جلوه حجب, حیا و عفاف او به حساب می آمده است. یکی از نمادهای حیا و عفاف, نماد پوشش و لباس, بوده است و پایبندی به آن برای زنان یک کمال به حساب می آمده است. ولی چهار قرن پیش, در اثر رنسانس در غرب فرهنگ شرم ستیزی و عفت گریزی, طراحی گردید. با این تحول, محرم و نامحرم معنای خود را از دست داد, شرم, حیا و عفت همراه با لباس زن فرو ریخت, تمام محدودیتها, در تعامل دو جنس مخالف, از میان برداشته شد و پوشش اندام مشخص کننده جنسیت زن, نشانه عقب ماندگی و مخالف حق آزای او قلمداد گردید.

 

از آن جا که در دهه‌های اخیر برخی کشورهای اروپایی محدودیت‌هایی برای پوشش زنان مسلمان وضع نموده‌اند, لذا تبیین حقوق اقلیت‌ها در حقوق بین‌الملل ضروری می‌باشد. این پایان نامه ضمن اشاره به مفاهیم , مبانی و تاریخچه ی حجاب , به بررسی این مقوله از منظر فقهی و حقوقی ( داخلی و بین المللی ) می پردازد. در نهایت برآیند پایان نامه این است که با احراز شرایط در مورد مجرم, عمل بی حجابی, جرم تلقی می شود و قابل مجازات است و ممنوع دانستن حجاب نقض حقوق بشری افراد و آزادی دینی آنان است و بیشتر ناشی از فشارهای سیاسی و اجتماعی می‌باشد

 

 

 

کلید واژه :

حجاب

عفاف

فقه

حقوق

اقلیت‌ها

زکات

 

 

 

 

 مقدمه

بی هیچ شبهه ای حجاب از مسلّمات شریعت و از واجبات قطعی و ضروری آن است ولااقل فقهای امامیه در این زمینه تردیدی ندارند . وظیفه پوشش که اسلام برای زنان مقرر کرده است ‏بدین معنی نیست که از خانه بیرون نروند. زندانی کردن و حبس زن در اسلام مطرح نیست.پوشش زن در اسلام این است که زن در معاشرت خود بامردان بدن خود را بپوشاند و به جلوه‏گری و خودنمایی نپردازد.آیات مربوطه همین معنی را ذکر می‏کند و فتوای فقها هم مؤید همین مطلب است و ما حدود این پوشش را با استفادهاز قرآن ومنابع سنت ذکر خواهیم کرد.

نشانه بودن (حجاب) برای (عفاف) گریزناپذیر است. پوشش, نشان عفاف است. عفت و حیا, خصلتی انسانی است که تاریخ بر نمی تابد و مورد پذیرش تمامی انسانها بوده و هست. و انسانهای بزرگ و ادیان آسمانی نیز بدان توصیه کرده اند. در شریعت اسلامی نیز بر آن تأکید فراوان شده است. همین خصلت انسانی یکی از فلسفه های اصلی پوشش آدمی بوده است.

حیا و عفاف از ویژگیهای درونی انسان است و حجاب به شکل و قالب و نوع و چگونگی پوشش بر می گردد. تفاوت باطن و ظاهر یا روح و جسد و یا گوهر و صدف را می توان به عنوان تمثیل دراین زمینه به کاربرد.

 

پوشش اسلامی و حجاب یکی از آموزه‌های دین اسلام است که بسیاری از زنان مسلمان به عنوان تکلیف دینی به آن عمل می‌کنند. بر اساس موازین حقوق بشر نیز هر انسانی از حق آزادی فکر, وجدان و دین برخوردار است. این حق شامل اظهار عقیده و ایمان, تعلیمات مذهبی و اجرای مراسم دینی به نحو فردی یا جمعی, خصوصی یا عمومیخواهد بود (ماده 18 اعلامیه جهانی حقوق بشر).علیرغم بحث‌های فراوان, برخی کشورهای اروپایی با گذراندن قانون خاص, استفاده از پوشش اسلامی را در مدارس ابتدایی و راهنمایی ممنوع کردند؛ در نتیجه, محدودیت‌هایی برای زنان و دختران مسلمان ایجاد شده است.

 

 

 

لینک کمکی