مبانی نظری ارزیابی محدودیت ها و موانع در پیاده سازی برنامه های بهبود کیفیت صنایع

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن مبانی نظری ارزیابی محدودیت ها و موانع در پیاده سازی برنامه های بهبود کیفیت صنایع :

دید کلی :
هدف از این پروپوزال بررسی محدودیت ها و موانع در پیاده سازی برنامه های بهبود کیفیت صنایع کوچک ارومیه می باشد


توضیحات کامل :

دانلود پروپوزال کارشناسی ارشد رشته مدیریت دولتی

بررسی محدودیت ها و موانع در پیاده سازی برنامه های بهبود کیفت صنایع

 

(مورد مطالعه: صنایع کوچک ارومیه)

دانلود مبانی نظری کارشناسی ارشد رشته مدیریت دولتی

بررسی محدودیت ها و موانع در پیاده سازی برنامه های بهبود کیفیت صنایع

(مورد مطالعه: صنایع کوچک ارومیه)

 

چکیده
با توجه به محیط رقابتی امروز, اهمیت برنامه های بهبود کیفیت به منظور دستیابی به کیفیت محصولات و خدمات, کاهش هزینه ها و افزایش کارایی بیش از پیش آشکار می شود. برنامه های بهبود کیفیت به منظور افزایش کیفیت محصولات و خدمات در صنایع کوچک به اجرا گذارده می شود که به علت ویژگیهای خاص این صنایع, استقرار این برنامه ها دارای محدودیتهایی می باشد.
پژوهشهای زیادی در داخل و خارج از کشور, عوامل موثر بر اجرای برنامه های بهبود کیفیت ( عوامل درون سازمانی و برون سازمانی ) را مورد بررسی قرار داده اند. از جمله این عوامل می توان بر حمایت مدیریت, آموزش, و فرهنگ سازمانی ( عوامل درون سازمانی ), فرهنگ جامعه, محیط پویا یا ایستا و وضعیت اقتصادی ( عوامل برون سازمانی ) اشاره کرد.
هدف از پژوهش حاضر بررسی تنگنا ها و مشکلات اجرای برنامه های بهبود کیفیت در شهرک های صنعتی شهرستان ارومیه می باشد. مطالعه از طریق آزمونهای آماری و با استفاده از نرم افزارهای آماری تحلیل گردید.
یافته های این پژوهش, فرضیه وجود رابطه بین تکنولوژی, نگرش مدیران و کارکنان, تخصص و محدودیتهای اقتصادی, با اجرای برنامه های بهبود کیفیت را تایید کردند. به عبارت دیگر پنج عامل تکنولوژی, نگرش مدیران و کارکنان به برنامه های بهبود کیفیت, تخصص مدیران و مسئولین کیفیت و محدودیتهای اقتصادی از عواملی می باشند که استقرار برنامه های بهبود کیفیت را به شدت تحت تاثیر قرار می دهند. در واقع نقص در این عوامل می تواند, از موانع اجرای برنامه های بهبود کیفیت محسوب شود.

 

کلمات کلیدی

بهبود کیفیت

برنامه های بهبود کیفیت

بهبود کیفیت صنایع

 

بیان مسئله
صنایع کوچک به عنوان استراتژی مهم برای کاهش بیکاری محسوب می شوند. همچنین این صنایع به علت ویژگیهای خاص آن از جمله انعطاف پذیری, رفتار خلاقانه و تصمیم گیری سریع که از مزیت های آن محسوب می شود. همچنین معایبی از جمله, محدودیتهای مالی و انسانی و اطلاعاتی, مورد توجه می باشند (Cemal Akyüz, Akyüz, Serin, Cindik,2006 ). استقرار برنامه های بهبود کیفیت در این صنایع نیازمند در نظر گرفتن این ویژگیها می باشد که ممکن است در راستای آن محدودیتها و مشکلاتی وجود داشته باشد.
بر اساس بررسیهای انجام شده رقابت فروشندگان و عرضه کنندگان یک محصول و یا خدمت به اشکال گوناگونی ظاهر می شود لکن مهمترین جنبه آن کیفیت است (فاطمی قمی, ). همچنین کیفیت یکی از مهمترین عواملی است که می تواند به عنوان عاملی مؤثر در کسب درآمد مورد نیاز صنایع و نهایتاً کشور تأثیر بسزایی داشته باشد (مهرگان, 1). سازمانها برای رسیدن به حد مطلوب کیفیت از برنامه های مختلفی از جمله بسترسازی فرهنگی, مدیریت کیفیت جامع, کنترل کیفیت آماری, روش QFD , آموزش پرسنل و ...استفاده میکنند. اجرای صحیح و مؤثر این برنامه ها در سازمانها, توأم با مشکلاتی است که سازمانها با آن درگیر می باشند.
بر اساس بررسیهای انجام شده از منابع داخلی, برنامه های بهبود کیفیت در داخل کشور بیشتر در زمینه خدمات(بانکها و بیمارستانها) و صنایع تولیدی بزرگ مورد توجه قرار گرفته است و اهتمام چندانی به اجرای این برنامه ها در صنایع کوچک صورت نگرفته است (وطن خواه, گوهری, عبدی, 1389؛مهرگان ). از این رو در این پژوهش با در نظر گرفتن شرایط و ویژگیهای خاص صنایع کوچک سعی در شناسایی عوامل مؤثر بر اجرای برنامه های بهبود کیفیت و موانع و تنگناهای عمده بر سر راه استقرار این برنامه ها, شده است


مبانی نظری ارزیابی محدودیت ها و موانع در پیاده سازی برنامه های بهبود کیفیت صنایع
فهرست مطالب

چکیده
بیان مسئله
تاریخچه و سیر تحول نظریه های بهبود کیفیت 
ضرورت کنترل کیفیت 
نتایج تحقیقات در زمینه استقرار کنترل کیفیت 
مکانیزم روش QFD 
مراحل QFD 

نتایج تحقیقات در زمینه QFD 

مدل کانو 
مکانیزم ISO 
تاریخچه ISO 
تعریف استاندارد ISO 
نتایج تحقیقات در زمینه ISO 
مکانیزم مدیریت کیفیت 
اصول مدیریت کیفیت 
نتایج تحقیقات مدیریت کیفیت 
مکانیزم مدیریت کیفیت جامع 

اصول مدیریت کیفیت جامع 

نتایج تحقیقات مدیریت کیفیت جامع 
مدل جایزه کیفیت دمینگ 
مدل جایزه ملی کیفیت مالکوم بالدریج 
مدل بنیاد اروپایی مدیریت کیفیت 
فن کیفیت خدمات 
روش جوران 

مدل هزینه یابی فرآیندی 

مدل کوه یخ 
روش BSC … 
روش تاگوچی 
روش ایشی کاوا 

مدل مدیریت کیفیت جامع پیشرفته

 

منابع

لینک کمکی