ارزیابی فقهی حدود حجاب از نگاه اهل سنت

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن ارزیابی فقهی حدود حجاب از نگاه اهل سنت :

دید کلی :
در دانلود تحقیق رشته حقوق به ارزیابی فقهی لزوم و حدود حجاب از نگاه اهل سنت می بشد


توضیحات کامل :

دانلود تحقیق رشته حقوق

ارزیابی فقهی لزوم و حدود حجاب از نگاه اهل سنت

 

 

 

 

چکیده

یکی از احکام ثابت اسلام که همه مذاهب اسلامی بر آن اتفاق دارند. دستور رعایت حجاب برای بانوان است و از آن جا که بخش قابل توجهی از جهان اسلام را اهل تسنن, تشکیل می‌دهند, این مسأله در تمام جهان اسلام مطرح است, در این نوشتار دیدگاه مفسران و فقهای اهل تسنن در زمینه اصل لزوم پوشش و محدوده آن با توجه به آیات, روایات و استنباط‌های فقها مورد بررسی قرار گرفته و دلایل و مبانی آن مطرح شده است و در ادامه به این سؤال پاسخ داده شده که از منظر فقهای اهل تسنن آیا نظام اسلامی و حکومت مشروع دینی در زمینه حجاب و پدیده بی‌حجابی مسئولیت دارد؟ دلایل و راهکارهایی که بر بستر فقه در این زمینه می‌توان فرض نمود, نیز مورد بررسی قرار گرفته است, از دلایل مهم این مسأله می‌توان به (تعزیر گناهکار), (امر به معروف و نهی از منکر) و (حفظ شعائر مسلمان‌ها), اشاره نمود.

 

 

 

کلید واژه:

پوشش

اهل تسنن

حکومت

تعزیر

عورت

 

 

 

 

 

مقدمه

پس از ظهور اسلام احکام و دستورهایی برای بشر نازل گشت که بیشتر این احکام بر اساس روایت (حلال محمد حلال ابداً الی یوم القیامه و حرامه حرام ابداً الی یوم القیامه لایکون غیره و لایجئ غیره) (کلینی, 1405ق: ج 1, ص 58), ثابت و جاودان می‌باشند. ‌در میان این احکام برخی عمومی بوده و تمام انسان‌ها اعم از زن و مرد مکلّف به تبعیت از آن هستند و تعدادی مربوط به گروه‌های خاص اجتماعی می‌باشد. یکی از دستورهای عمومی, حکم پوشش برای مردان و زنان است, ولی آن‌چه که در زمان‌های اخیر حساسیت‌ها را برانگیخته و مسأله‌ساز شده, خصوص حجاب زنان و محدوده آن است. 

 

با ورود پدیده تجدد و مباحث روشنفکری به جهان اسلام اعم از جهان عرب و غیرعرب, حجاب بانوان دچار چالشی فراگیر شده و جالب توجه این که برخی با دفاع متجددانه از شریعت به مخالفت با شیوه مرسوم و رایج از حجاب پرداخته و با نگاهی متفاوت, آیات و روایات وارده را تفسیر کرده‌اند.با تحقق انقلاب اسلامی و درگیر شدن برخی احکام اسلامی با روابط اجتماعی, حساسیت این مسأله بیشتر شده است, به ویژه, در حال حاضر حجاب به نماد هویت‌ زنان مسلمان تبدیل شده و در دهه‌های اخیر مورد توجه خاص محافل فکری, فرهنگی و مطبوعاتی قرار گرفته است.

در این نوشتار پس از توضیح واژه‌های قرآنی پوشش, برداشت صاحب‌نظران مذاهب چهارگانه اهل تسنن نقل گردیده و سعی شده, تمام منابع از کتاب‌ها و نوشته‌های علمای اهل سنت باشد.

 

 

 

 

 

 

 

 

ارزیابی فقهی حدود حجاب از نگاه اهل سنت
فهرست مطالب

1) پوشش قبل از اسلام 3

2)آیه‌های حجاب 4

1-2) سوره احزاب 5

1-1-2) جلباب 5

2-1-2)یدنین 6

3-1-2)محدوده پوشش 6

4-1-2) نقد و بررسی 8

2-2) سوره نور 11

1-2-2) زینت 12

2-2-2)خمار 15

3-2-2)جَیب 15

3)پوشش در فقه اهل تسنن 17

1-3) روایت (المرأه عوره) 19

1-1-3) مفهوم و مصداق عورت 19

2-3) روایت (بهزبن حکیم) 20

3-3) نقد و بررسی 21

4-3)کیفیت لباس 23

5-3) حجم بدن 24

4) پوشش و مسئولیت حکومت 26

1-4) دلایل اختیارات حکومت 27

1-1-4)اجماع بر تعزیر گناه کار 27

2-1-4) امر به معروف و نهی از منکر 28

3-1-4) تأمین امنیت اجتماعی و سلامت روانی جامعه 29

4-1-4) حفظ شعایر مسلمین 30

 

 

 

 

 

لینک کمکی