پروپوزال ابهام و لزوم رفع آن از مورد معامله

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن پروپوزال ابهام و لزوم رفع آن از مورد معامله :

دید کلی :
هدف از پروپوزال رشته حقوق بررسی ابهام و لزوم رفع آن از مورد معامله می باشد


توضیحات کامل :

دانلود پروپوزال پایان نامه کارشناسی ارشد رشته حقوق

ابهام و لزوم رفع آن از مورد معامله

 

 

 

بیان مساله:

    عنوان و موضوع این پژوهش (ابهام در مورد معامله و لزوم رفع آن) است, پس ابتدا باید دید منظور از معامله چیست؟ ابهام و جلوه‌های آن, در مورد معامله کدامند؟ ابهام چه تأثیری در معامله, از خود به جا می‌گذارد و چگونه وضعیت عقد و روابط طرفین آن را تحت تأثیر خود قرار می‌دهد؟ آیا هر نوع ابهام در مورد معامله, در هر سطح و مرحله‌ای که باشد, مبطل عقد است؟ چه میزانی از ابهام در مورد معامله در قراردادهای گوناگون, قابل چشم پوشی است و به صحت عقد, آسیب نمی‌رساند؟ آیا در عقود معینی که مورد تأیید شارع واقع شده, مورد یا موارد استثنایی – موارد خاصه – یافت می‌شود که در آنها, ابهام در مورد معامله, مبطل عقد قلمداد نشده باشد؟ در چه سطحی؟...

 

     اینها و سؤالات دیگری که به تناسب موضوعات مختلف, در عقود متفاوت مطرح می‌شود, بیانگر اهمیت و ضرورت بحث, پیرامون موضوع این نوشتار است. ضمن آنکه ثبات و استحکام قراردادهایی که روابط سالم اجتماعی و اقتصادی افراد جامعه را در مسیر رشد و صلاح فرد و جامعه, تضمین و تداوم می‌بخشد, جلوه‌ی دیگری از جایگاه والای موضوع است.

     در تمامی ابواب فقه, در معاملاتی همچون بیع, اجاره, مشارکت‌ها و ..., رفع ابهام از مورد معامله به عنوان شرط درستی قرارداد, مطرح است و تا حدود و ثغور این ضوابط و احکام, تبیین نگردد؛ گسترش بازرگانی و توسعه اقتصادی با مانع بزرگی روبه‌رو خواهد بود.

 

     فقه اسلامی که در آن, هیچ‌گونه بن بستی وجود ندارد؛ در پرتو اجتهادی پویا, همگام با تحولات روز, پاسخگوی نیاز جوامع بشری است, اما چنانچه مفهوم و گستره ی موضوعاتی چون (غرر) و (ربا) را به درستی مشخص نکند؛ روابط سالم تجاری و اقتصادی جامعه, با اشکال روبرو بوده و خواهد بود, و این حقیقت, بیانگر اهمیت نقش اجرایی و کاربردی موضوع این نوشتار است!

     اما راهبرد عملی و اجرایی در راستای موضوع این پایان نامه, بازیافت جایگاه و نقش سیره و بنای عقلا در رفع ابهام از مورد معامله است, که با بررسی دلایل عام یا خاصی که درباره‌ی موضوع مورد بحث وارد شده, احراز خواهد شد.

     به بیان دیگر, ادلّه‌ی وارده در این باب – علیرغم اشکالات و اختلاف برداشت‌هایی که در مورد آنها مطرح است. – چیزی جز ارشاد به حکم عقل و سیره‌ی عقلا نیست! به ویژه آنکه این روش, سیره‌ی مستمر و متصل به عصر معصومین (ع) بوده و نفس رویدادها و پرسش و پاسخ هایی که در این زمینه وارد شده, مؤید این بنای ایشان است که همواره در معاملات خود به حفظ و رعایت ارزش متعادل عوضین, به عنوان یک اصل ثابت و شرط بنایی اهتمام جدی داشته‌اند و به تناسب نوع قرارداد از هر گونه ابهامی در مورد معامله, که با موازین شرعی و عرفی منافات داشته, اجتناب نموده اند. پس باید گفت که سیره و بنای عقلا در هر عصری با رعایت ضوابط شرعی, بهترین ملاک رفع ابهام از مورد معامله بوده و خواهد بود.

 

 

 

 

کلمات کلیدی:

ابهام در معامله

ابهام در مورد معامله

رفع ابهام از مورد معامله

جلوه‌های ابهام در مورد معامله

 

 

 

  پروپوزال ابهام و لزوم رفع آن از مورد معامله
فهرست مطالب

چکیده مطالب 

مقدمه

الف) مورد معامله

ب) معامله 

ج) جلوه های ابهام در مورد معامله

1) بررسی مفهوم جهل و ابهام 6

2) انواع جهل نسبت به مورد معامله 

- مجهول بودن ذات

- مجهول بودن اوصاف

- مجهول بودن مقدار

- جهل به وجود, حصول و بقای مورد معامله

- تردید بین دو شی

- جهل و اشتباه متعاملین در قصد

 

لینک کمکی