بررسی حوزه های مختلف منطقه گرایی در منطقه خلیج فارس با تاکید بر نقش ایران

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن بررسی حوزه های مختلف منطقه گرایی در منطقه خلیج فارس با تاکید بر نقش ایران :

دید کلی :
هدف از این تحقیق رشته علوم سیاسی بررسی حوزه های مختلف منطقه گرایی در منطقه خلیج فارس با تاکید بر نقش ایران می باشد


توضیحات کامل :

دانلود تحقیق رشته علوم سیاسی

بررسی حوزه های مختلف منطقه گرایی در منطقه خلیج فارس با تاکید بر نقش ایران

 

 

 مقدمه:

در واقع شکی نیست که همگرایی کشورهای منطقه خاورمیانه و ایجاد اتحادیه خاورمیانه به مانند اتحادیه اروپا و سایر اتحادیه‌ها نه تنها به نفع جمهوری اسلامی ایران است, بلکه به نفع کل کشورهای منطقه خاورمیانه می‌باشد. چون دلایل بسیاری بر این ادعا وجود دارد که به برخی از آنها در فصول قبل اشاره گردیده لذا از تکرار مجدد آنها خودداری می‌شود.اما مسئله اینجاست که ایران, در این رابطه چه کار می‌تواند بکند و چگونه باید انجام دهد؟ از کجا شروع نماید تا موفق گردیده و به آن هدف نهایی و مطلوب برسد؟ اینکار مطمئناً ضروری بود, چرا که برای متحد شدن و برقراری روابط گسترده و نزدیک در زمینه‌ها و حوزه‌های مختلف باید شناخت کافی و لازم را از کشورهای مورد نظر داشته باشیم. 

 

این مهم, در روابط ملّی, داخلی, اجتماعی, خانوادگی و فردی نیز وجود دارد. بعبارت دیگر وقتی فردی با فرد دیگری می‌خواهد دوست شود یا معامله‌ای انجام دهد, دختر یا پسری که می‌خواهند ازدواج کرده و وصلت خانوادگی انجام دهند, قوم و قبیله‌ یا شرکتهایی در نقاط مختلف یک کشور که می‌خواهند روابط برقرار کنند؛ قبل از هر چیز, به شناسایی خصوصیات, منش, آداب و سایر مسائلی که دانستن آنها برای‌شان مهم است, اقدام می‌کنند و اگر اختلاف سلیقه‌ها به حدی باشند که قابل تحمل و قابل اجرا برای طرفین نباشند, قید برقراری روابط را می‌زنند. اما در صورتیکه تشخیص داده شود حداقل در یک حوزه از حوزه‌های موجود برای برقراری روابط, منافع سودآوری وجود دارد, مطمئناً چنین فرصتی را از دست نمی‌دهند. وقتی روابط و تعاملات برقرار شد و منافع حاصل از آن محرز گردید و خوی و خصلت‌ها به هم نزدیک‌تر شده و به صورت عادت در آمد, نه تنها حرف جدایی و لغو روابط به میان نخواهد آمد بلکه میل و اشتیاق جهت گسترش تعاملات  در سایر حوزه‌ها برای افزایش منافعِ بیشتر از جمله ظهور قدرتِ متحده منطقه‌ای که در مجموع با هزینه بسیار کمتری بدست می‌آید, افزایش خواهد یافت.

 

. شاید به جرأت می‌توان گفت که هیچ دو کشوری را نمی‌توان در منطقه پیدا کرد که لااقل در یک حوزه به خصوصی وجه اشتراک داشته باشند. پس آیا با این حساب می‌توان به ایجاد چنین اتحادیه‌ای امیدوار بود؟ آیا با وجود این همه اختلاف سلیقه‌ها جمهوری اسلامی ایران می‌تواند راه‌حلی برای این منظور پیدا کرده و توافقی ماندگار بین این کشورها به عمل آورد؟ آیا وجود این همه نظام‌های حکومتی مختلف, سیستم‌های اقتصادی متفاوت, شیوه‌های گوناگون اداره جوامع, فرهنگ‌ها و خصوصیات رفتاری- اجتماعی متنوع, اختلاط ادیان و مذاهب و دارا بودن اقوام و قومیت‌های متعدد در هر کدام از این کشورها, روزنه و راهی را برای نیل به این مقصودِ مقدس گذاشته است. مقدس از این لحاظ که تحقق این امر, مودّت و دوستی در پی داشته و صلح و آرامش را به ارمغان آورده و از جنگ و خونریزی جلوگیری خواهد کرد و رفاه و آسایش را برای جوامع این منطقه حساس بین‌المللی بوجود خواهد آورد. لذا چنین اقدامی و رسیدن به چنین هدف و آرمانی مسلماً امری مقدس است. نگارنده جواب این سؤالات را مثبت دانسته و به آن پاسخ آری می‌دهد (یعنی امکان تشکیل اتحادیه خاورمیانه قدرتمند و مستحکم وجود دارد و بالاخره به حقیقت خواهد پیوست). 

 

چرا که اتحادیه‌ها و منطقه‌گرایی‌های مختلفی در بعد از جنگ جهانی دوم بوجود آمده و تشکیل یافته‌اند که کشورهای تشکیل دهنده آنها چنین اختلاف‌ها و تفاوت‌هایی داشته‌اند. بطوری که حتی مسبب وحشتناک‌ترین, هولناک‌ترین و خونین‌ترین جنگ‌های اول و دوم جهانی و بسیاری دیگر از جنگ‌های به وقوع پیوسته در اقصی نقاط جهان بوده‌اند؛ چه کسی می‌توانست تصوّر کند که کینه‌توزی و دشمنی بین کشورهای تشکیل دهنده اتحادیه اروپا و مخصوصاً بین دو کشور آلمان و فرانسه تمام شدنی است. اتفاقاً و برعکس بانی و باعث شکل‌گیری اتحادیه اروپا همین دو کشور بودند که در ابتدا به همراه چهار کشور دیگر (هلند, بلژیک, لوکزامبورگ و ایتالیا) زیربنای آن را بنا نهاده و اکنون اعضای این اتحادیه به 27 کشور رسیده است و با آن اساسنامه‌ای که متفق‌القول تظیم نموده و به تصویب رسانده‌اند, بعید می‌توان احتمال داد جنگ و خشونتی در بین اعضای آن رخ دهد. یا در مورد بررسی موافقت‌نامه تجارت آزاد آمریکای شمالی (نفتا) ملاحظه کردیم که نظام حاکم بر ایالات متحده آمریکا سرمایه‌داری مبتنی بر بازار آزاد بود در حالیکه کشور مکزیک را حکومتی دیکتاتوری با اقتصادی بسته اداره می‌نمود. اما با اینحال منافع تشکیل چنین اتحادیه‌ای چنان بیشتر تشخیص داده شد که بالاخره ایجاد چنین اتحادیه‌ای ضرورت یافت و حتی منافع بیشتری عاید مکزیک گردید.

 

بنابراین, در این  تحقیق  حوزه‌های مختلف منطقه‌گرایی مورد بحث و بررسی قرار گرفته و در اینجا نیز سعی شده اولویت‌بندی این حوزه‌ها مد نظر قرار گیرد یعنی ترتیب بررسی, از حوزه‌های با حساسیت سیاسی کمتر به حوزه‌های با حساسیت سیاسی بیشتر می‌باشد. و این اولویت‌بندی, نه نظر نگارنده, بلکه نظر اکثر پژوهشگران و صاحب‌نظران است.البته در همه این حوزه‌ها ضمن بررسی, نقشی برای جمهوری اسلامی ایران قائل شده‌ایم که مسلماً جای بسی تأمل و ارائه نظریه‌های اصلاحی برای اجرای آنها دارد.

 

 

 

کلمات کلیدی:

منطقه‌گرایی خاورمیانه

منطقه گرایی در خلیج فارس

حوزه‌های مختلف منطقه‌گرایی

ابعاد متفاوت منطقه‌گرایی خاورمیانه

نقش ایران در منطقه گرایی خاورمیانه

 

 

 

بررسی حوزه های مختلف منطقه گرایی در منطقه خلیج فارس با تاکید بر نقش ایران
فهرست مطالب

منطقه‌گرایی خاورمیانه در ابعاد و حوزه‌های مختلف آن

 1- مقدمه

 2- منطقه‌گرایی در حوزه اقتصادی

 3- منطقه‌گرایی در حوزه اجتماعی

 4- منطقه‌گرایی در حوزه فرهنگی

 5- منطقه‌گرایی در حوزه دفاعی- امنیتی

  منطقه‌گرایی در حوزه سیاسی

منابع

لینک کمکی