مبانی نظری تزیینات معماری مسکونی ایران

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن مبانی نظری تزیینات معماری مسکونی ایران :

دید کلی :
در دانلود مبانی نظری کارشناسی ارشد رشته معماری به بررسی تزیینات معماری مسکونی ایران در دوره قاجار و پهلوی می باشد


توضیحات کامل :

دانلود مبانی نظری کارشناسی ارشد رشته معماری

تزیینات معماری مسکونی ایران

 

مقدمه:

هنر معماری ایران از پیشینه ای دیرپا برخوردار بوده و ریشه در باورها, اعتقادات و سنت های گذشته مردم ایران دارد. معمار هنرمند ایرانی با بهره گیری از سابقه درخشان معماری این سرزمین و خلاقیتها و آفرینش های هنری, اعتقادات  خود در عرصه جلوه و تجلی هنر, مناسب ترین, موزون ترین و زیباترین بناهای مذهبی و غیرمذهبی را برپا کرده و آن چنان درخشیده است که هیچ فلسفه ای جز فلسفه عشق و ایثار و ایمان توجیه کننده آن نیست.در عرصه بروز و ارائه فضاها و تزئینات معماری ایران عناصر, اجزا, ترکیبات و نقوشی به چشم می خورد که با در نظر گرفتن و توجه به شرایط منطقه ای و اقلیمی, تداوم, اشتراک و همبستگی خیره کننده ای را متبلور کرده است. گویی در تمام آنها رازی است که نتیجه آن جز حرکت از کثرت به وحدت چیزی نیست. رازی که برخواسته از تفکر واحدی است که نشأت گرفته از ارزشهای اولیه و ارزشهای افزوده شده به آن در طی قرون و اعصار متمادی است. 

 

تاریخ معماری ایران به طور کلی به دو بخش معماری گذشته تا نیم قرن اخیر و معماری جدید از نیم قرن پیش تاکنون تقسیم می شود. این تقسیم به سبب وجوه تمایز و بیگانگی بسیاری است که بین این دو دوره وجود دارد. سنت چند هزار ساله معماری ایران که آکنده از فراز و نشیب ها و گونه گونیهای فراوان است تا اوایل قرن چهاردهم( هجری شمسی) علی رغم تغییرات دارای وجوه اشتراک بسیاری بود. با ورود ناگزیر معماری جدید این سنت چند هزار ساله به هم ریخت و نوعی اغتشاش و آَشفتگی جایگزین آن شد. در معماری گذشته علی رغم فراز و نشیب های بسیار, توجه به اشتراکی مداوم مشهود است. بدین ترتیب که در شهرها و روستاهای ایران تا قرن پیش فرهنگ حاکم بر معماری ایجاب می کرد که حتماً در ساختمان جدید اعم از خانه و مدرسه و مسجد و بازار و آب انبار و غیره از الگوها و قالب های موجود در زمینه تکینک, مصالح, عملکرد, هندسه وتزئینات و غیره استفاده شود, و حوزه عمل معمار و سازنده بیشتر چگونگی ترکیب عناصر موجود بود تا دستکاری آنها. در چنین فرهنگی کار معمار کاملاً معلوم ونحوه استفاده وی از این الگوها کاملاً مشخص بود. عناصر معماری به کار برده شده در هر بنایی همانند کلمات محاوره ای برای جمله پردازی و یا سرودن شعر احتیاج به تعریف مجدد و تشخیص هویت نداشت. 

 

بدین ترتیب برای هر معمار عناصر کاملاً آشنایی برای طراحی آماده شده بود که با توجه به موقعیت مکانی و توان مالی از آنها استفاده می کرد. پس معماری گذشته هم چون گنجینه ای لایزال از امکانات معمارانه بود که هر معمار با توجه به خلاقیت و دانش و تجربه عملی خود می توانست از آنها بهره برداری کند. به طور خلاصه هنرمندان گذشته ما می دانستند که از چه چیز, چه مقدار و در کجا, استفاده کنند. و بدینسان تداوم فرهنگ معماری حفظ می شد و زنجیره پیوسته فرهنگ ملی از هم نمی گسست. معماری اروپا نیز تا حدود قرن 19 م به طور کلی روندی مشابه با روند پیش گفته را پیمود. سنت معماری گذشته در همه جا حاکم بود و آشنایی هر معمار با سبک ها و راه و روش معماری گذشته از الزامات اولیه به شمار می رفت. 

 

انقلاب صنعتی, تفکر مدرن و استفاده از مصالح جدید در اروپا تحولی عظیم در معماری ایجاد کرد که نتایج آن تا به امروز نیز مشهود است و به دنبال آن در اوایل قرن 20 نهضت های معماری جدید به همراه نهضت های هنری دیگری متولد شدند که تأثیرات آنها از شرق تا غرب جهان امروز را دربرگرفت. در ایران نیز با رواج معماری جدید رشته های دیرپای فرهنگ معماری سنتی کاملاً گسسته شد و سیمای شهرهای کشورمان را معماری امروز با روش های معماری جدید خانه, مدرسه, بازار, بیمارستان, ایستگاه, فرودگاه و حتی مسجد ساخته شد.( صارمی ,1376: 13- 12 )

 

 از نظر تاریخی تغییر در شیوه اندیشیدن معماران و دیگر هنرمندان از زمانی آغاز شد که ارتباط ایران با اروپا به طور مستقیم برقرار شد و پادشاهان و بزرگان قاجار به طور مستمر راهی اروپا شدند. این راهیان غرب به همراه خود نقاشی ها و پارچه ها و موضوعات تزئینی اروپای قرن 18 و 19 را به ایران آوردند. بدین ترتیب بهره گیری از نقشهای هنر اروپا کم کم در معماری ایران رواج یافت و تزئینات باروک, روکوکو و سبک استیل امپراطوری, به خانه اشراف و بزرگان راه پیدا کرد و به عنوان هنر نو معرفی شد. این تأثیر کم کم از تزئینات در سطح, پا فراتر گذاشت و پلانهای معماری را دربرگرفت.(همان: 142) این روزها گفتن(مرگ بر نهضت تجدد) بسیار متداول است. این در حالی است که این نهضت در تحولات معماری نقش وسیعی داشته و با توسعه افکار اجتماعی- سیاسی صد سال اخیر همگام بوده است. نهضت جدید با الهام از جنبش های اجتماعی و نوع دوستانه قرن نوزدهم میلادی, انقلاب صنعتی و تحولات سیاسی و هنری که به همراه آن ظهور کرد, الگوهای معماری مورد استفاده در طراحی ساختمان ها, محلات مسکونی و زیرساخت های شهری را دگرگون ساخت. این نهضت, فن آوری جدید طراحی ساختمان را معرفی کرده و آن را توسعه داد و شاید مهمتر از آن معماران و طراحان محیط را به مسائل اجتماعی طراحی مسکن و فضاهای عمومی متوجه ساخت.(جان لنگ, 1381: 3). 

 

 

 

 

 

کلمات کلیدی:

تزئینات معماری

هنر معماری ایران

پیشینه معماری و تزیینات

تزئینات معماری ایران باستان

تزئینات معماری دوره اسلامی

 

 

 

 

 

 

 

لینک کمکی