رضایت شغلی در پرستاری و تاثیر در روابط خانواده و زناشویی

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن رضایت شغلی در پرستاری و تاثیر در روابط خانواده و زناشویی :

دید کلی :
دف از این پایان نامه ارزیابی رضایت شغلی در پرستاری و تاثیر در روابط خانواده و زناشویی می پردازیم


توضیحات کامل :

دانلود پایان نامه رشته مدیریت

رضایت شغلی در پرستاری و تاثیر در روابط خانواده و زناشویی

 

 

چهارچوب پژوهش :

     چهارچوب این پژوهش پنداشتی است و مفاهیم اصلی آن را خانواده و رضایت زناشویی تشکیل می دهند و در این راستا مفاهیمی مانند خانواده , رضایت زناشویی و مبانی نظری آن , نقش رضایت زناشویی در استحکام بنیان خانواده و عوامل مرتبط با آن , نقش شغل به عنوان یک عامل تاثیر گذار بر رضایت زناشویی , شغل پرستاری به عنوان یک حرفه تاثیر گذار بر روابط خانوادگی و رضایت زناشویی مورد بحث قرار خواهد گرفت.

    

     خانواده با ازدواج و پیوند زن و مرد شکل می‌گیرد و در فرآیند زمان مراحل گوناگونی را طی می‌کند. در واقع  زوجین  هسته‌ اصلی  و پایه‌گذار خانواده‌اند و  مراحل رشد خانواده بر اساس این هسته  اصلی  بنا نهاده می‌شود . چهارچوب رشدی‌ که محققان برای خانواده قائل هستند, بر این اصل مبتنی است که بطور کلی شکل و عملکرد خانواده در طول زندگی تغییر می‌کند و به همین ترتیب می توان برای آن توالی منظمی متصور شد. این توالی منظم رشد, چرخه‌ زندگی خانوادگی نامیده می شود (47).

 

     خانواده اولین سازمان اجتماعی است که فرد در آن زندگی می کند و اساساً یک کانون کمک کننده, تسکین بخش , التیام آور  و شفابخش است که باید فشارهای روانی وارد شده بر اعضای خود را تخفیف دهد و راه رشد و شکوفایی آنها را هموار کند.در تمام فرهنگ ها خانواده کانون شکل گیری هویت فرد بوده و هیچ فردی جدای از خانواده خود قابل تعریف نیست و رکن اصلی سازندگی فرد و شخصیت وی را تشکیل می دهد (48). خانواده هسته اولیه جامعه می باشد و در بین نهادهای مختلف جامعه , کانون مقدس خانواده بهترین مکان برای تربیت جسم و روان است که برای رفع نیازهای حیاتی و عاطفی انسان و بقای جامعه ضرورت تام دارد (49).

 

     ساختار خانواده بر اساس شیوه های ارتباطی اعضا خانواده و سازماندهی بین آنها , استوار می شود. زن و شوهر باید توقع و سلیقه های خاص خود را مورد بازبینی قرار دهند و روش های مخصوص به خود را برای پردازش اطلاعات , ایجاد رابطه دوستانه و نحوه برخورد با عواطف بوجود بیاورند. آنها باید در مورد میزان  نزدیکی, صمیمیت, سلسله مراتب ارتباط , حریم های خصوصی , و الگوهای همکاری با یکدیگر قوانینی را وضع کنند . هر یک از آنها موظفند که با استفاده از روابط عادی , ارزش های مشترک و گوش دادن به آنچه که برای طرف مقابل حائز اهمیت است و توافق در مورد نحوه برخورد با مواردی که دو طرف نسبت به آن نظر متفاوتی دارند , توانایی درک  روحیه  دیگری  را در خود ایجاد کنند (50). با این شرایط خانواده  به عنوان یک نیروی قدرتمند شکل می گیرد که خواه به سود یا به زیان اعضا  خانواده , بر عملکرد آنها  تاثیر گذار خواهد بود (51). زیر ساخت هر گونه پرورش و تکامل اجتماعی, روانی و اخلاقی, اقتصادی, دینی در این شرایط شکل می گیرد و اگر به هر دلیل  این بنیان مستحکم نشود هرگز معیارها , ارزش ها  و ایده آل های انسانی پایدار نشده و به نسل های بعدی منتقل نمی گردد (52) .    

 

 

 

کلمات کلیدی:

رضایت زناشویی

رضایت زناشویی در پرستاران

مبانی نظری رضایت زناشویی

نقش رضایت زناشویی در استحکام بنیان خانواده

 

لینک کمکی