پروپوزال بررسی خشونت علیه زنان از نگاه قرآن و احادیث

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن پروپوزال بررسی خشونت علیه زنان از نگاه قرآن و احادیث :

دید کلی :
در دانلود پروپوزال رشته حقوق به بررسی خشونت علیه زنان از نگاه قرآن و احادیث می پردازیم


توضیحات کامل :

دانلود پروپوزال رشته حقوق

بررسی خشونت علیه زنان از نگاه قرآن و احادیث

 

 

 

 

 

بیان مساله:

با وجودی که زنان نیمی از جامعه انسانی را تشکیل می‌دهند, اما احجافها و تبعیض‌هایی که در طول تاریخ زندگی انسان بر زنان روا داشته شده است آنها را چونان (نیمه خاموش جهان) مطرح ساخته است. با اینکه فقط از اوایل قرن بیستم بود که مسأله حقوق مساوی زن و مرد توسط کشورهای غربی به رسمیت شناخته شد (مانند انگلستان, فرانسه و ایالات متحده آمریکا), دین مبین اسلام چهارده قرن قبل از تساوی حقوق زن و مرد سخن به میان آورده و جنس و ماهیت آن دو را یکی دانسته است. آیینی که پیامبر بزرگ اسلام به ارمغان آورده است زن را نیز چون مرد شایسته آن دانست که مخاطب وحی‌ الهی باشد.

 

 در جامعه‌ای که زن بودن ننگ محسوب می‌شد و زنده به گور کردن دختران امری مقبول به شمار می‌رفت و عصبیت‌های جاعلی و فرهنگ مرد سالاری, حاکم بر آن جامعه بود و زن به عنوان موجودی مطرح بود که باید در خدمت مرد و جز مایملک او باشد, سنت شکنی‌های انقلابی پیامبر اسلام که بر خلاف مناسبات اجتماعی و سیاسی حاکم بر جهان عصر بعثت بود, نقطه عطفی تاریخی بهشمار می‌رود. اگر در سنت و سیره‌ای که پیام آور وحی از خود به جا گذاشت, از زاویه یک اسلوب و شیوه تأمل کنیم و اگر شکل بندی‌های الزام آور (اجتماعی, تاریخی) که پیامبر (ص) در آن عمل می‌کرده ما را از درک راهبرد و مشی بلند ایشان باز ندارد در خواهیم یافت که نباید بسیاری از سنت‌ها و آداب و رسوم و فرهنگ واقعا موجود بشری و زمینی را در جوامع اسلامی با مکتب, ایدئولوژی و ماهیت و جوهره پیام آسمانی اشتباه گرفت و یکی دانست. (هفته نامه عصر ما, سال سومف شماره 55, صفحه 6)

 

امروزه موضوع تحول حقوق زن دستخوش برخی شعارها و جنجال‌های فریبنده و مجازی فرا گرفته است. وجود جنبش‌های زنان و نهضت‌های گوناگون فمنیستی  در غرب خود بهترین نشانه بر این امر است که هنوز در آنجا نیز میان ایده‌های برابری و واقعیت آن فاصله بسیاری وجود دارد و بر این اندیشه که تساوی مرد و زن در غرب کنونی تحقق یافته است خط بطلان می‌کشد. زن غربی که هزاران سال به عنوان موجودی خبیث, جنس فقه انگیز و ضد مرد با پذیرش روح شیطان در خود, باعث هبوط انسان از بهشت و بعد از آن موجب فساد جوامع بشری بوده و همواره مورد تحقیر و توهین واقع شده است امروزه در کمال تعجب می‌بیند که در پرتو شعارهای جدید فمنیستی که مردان صاحب سرمایه و رسانه آنها را ترویج می‌کنند از یک سو عملا وسیله انحطاط اخلاقی جوامع انسانی قرار گرفته و از سوی دیگر تنها سنگر مستحکم و همیشگی خود یعنی خانه و خانواده را هم از دست داده و در قبال آن هیچ چیزی به دست نیاورده جز آنکه در مواردی اندک توانسته به صورت یک مرد (درجه دوم) در جامعه ظاهر شود و برخی از هزاران موقعیت اقتصادی, اجتماعی,سیاسی, فرهنگی و علمی مردانه را کسب کند. (ماهنامه صبح نهاد خانواده آماج فتنه‌ها و کج فهمی‌ها شماره 65 صفحه 45)

 

در واقع بسیاری از این تبعیض‌ها و ستمها را باید نشأت گرفته از مناسبات ستم آلوده میان زن و مرد دانست بنابراین باید ضمن اینکه از طریق تثبیت چهار چوب‌های حقوقی اقدام می‌شود در کنار آن از طریق بالا بردن سطح آگاهیهای عمومی در جهت حصول وضعیت مطلوب و از طریق سنن و الگوهای رفتاری مناسب تبعیض و خشونت علیه زنان را از میان برد. امروزه خشونت, تجاوز, شکنجه, تحقیر, خشم, اضطراب برای زنان در تمام جهان عبارت آشنایی است و سکونت جامعه جهانی در مقابل نقض حقوق زنان بسیار ناگوار است.

با توجه به مجموع مسائل مطروحه, بر آن شدیم تا به بررسی موضوع خشونت علیه زنان و دیدگاه اسلام در این رابطه و شناسایی و معرفی فعالیتها, اقدامات و برنامه‌های انجام شده توسط دین مبین اسلام در زمینه مورد بحث بپردازیم, تا بدین وسیله با ارائه راه‌کارهای توانمند اسلام در جهت رفع شبهات کوشیده و نظر واقعی اسلام را در مورد زن و خشونت علیه زنان بیابیم. این کار در واقع تحقیقی از نوع بنیادی و نظری و تا حدودی کاربردی است و از شیوه‌های توصیفی, ارزشیابی,‌تاریخی استفاده شده است.

 

 

 

 

کلید واژه:

خشونت

خشونت علیه زنان

خشونت علیه زنان از نگاه قرآن

خشونت علیه زنان از نگاه احادیث

 

 

 

 

 

پروپوزال بررسی خشونت علیه زنان از نگاه قرآن و احادیث
فهرست مطالب

فصل اول: کلیات تحقیق

بیان مسئله

هدف های تحقیق

اهمیت موضوع تحقیق و انگیزش انتخاب آن

سوالات و فرضیه های تحقیق

روش تحقیق

قلمرو تحقیق

محدودیت ها و مشکلات تحقیق

تعاریف عملیاتی متغیر ها و واژه های کلیدی

 تعریف خشونت (معنای لغوی)

 تعریف خشونت (معنای اصطلاحی)

 خشونت ذاتی یا اکتسابی؟

 اقسام خشونت

 سطوح خشونت

 تعریف واژه زن

 خشونت علیه زنان

 انواع خشونت علیه زنان و بهای آن

 زن و خشونت خانگی

 مصادیق خشونت در خانواده

 مصادیق خشونت در جامعه

 مصادیق خشونت در دولت

 فقه اسلامی (تعریف)

منابع

 

لینک کمکی