پروپوزال ارزیابی میزان رضایت زناشویی و عوامل همراه آن در پرستاران

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن پروپوزال ارزیابی میزان رضایت زناشویی و عوامل همراه آن در پرستاران :

دید کلی :
در دانلود پروپوزال کارشناسی ارشد رشته روانشناسی به ارزیابی میزان رضایت زناشویی و عوامل همراه آن در پرستاران می پردازیم


توضیحات کامل :

دانلود پروپوزال کارشناسی ارشد رشته روانشناسی

ارزیابی میزان رضایت زناشویی و عوامل همراه آن در پرستاران

 

 

بیان مسئله :

     زندگی زناشویی جنبه های مختلفی از مسائل مالی تا روابط جنسی و عاطفی را در برمی گیرد که با حفظ استقلال نسبی در جهت تکامل فردی , شکوفایی استعدادها و قابلیت های طرفین همراه است و به زندگی معنا و هویت می دهد (1) . اگر عوامل فرهنگی , اجتماعی , اقتصادی , اخلاقی , روانی و شغلی در زندگی زناشویی نادیده گرفته شوند , زوجین در زندگی شاد و خوشبخت نخواهند بود و ممکن است سرگردانی و توقف رشد فردی و خودآگاهی ایجاد شود (2). رضایت زناشویی عامل پیش بینی کننده سلامت روانی افراد متاهل است و نقش عمده ای در تربیت افراد و بارور کردن توانائی ها دارد (3). روابط زناشویی رضایتمند باعث رشد شایستگی , توانایی سازگاری و انطباق افراد شده و این افراد عموماً عمر طولانی و تغذیه سالم و مطلوب داشته , دچار افسردگی و مشکلات روانشناختی کمتری گردیده و کودکان سازگارتر و با وضعیت تحصیلی بهتری دارند, همچنین کمتر به الکل و مواد مخدر روی می آورند و در صورت ابتلا به سرطان احتمال نجات بیشتر است (4).      

     رضایت زناشویی1 دارای حیطه های مختلفی همچون درک متقابل زن و شوهر از رفتار و ویژگی های یکدیگر (پاسخ قراردادی) 2 , نگرش آنها نسبت به نقش ارتباط در زندگی زناشویی (ارتباط زناشویی) 3, نحوه حل تعارض ها و کشمکش ها ( حل تعارض ) 4, میزان رضایت از اداره  مالی خانواده ( مدیریت مالی) 5 , توافق در نحوه استفاده از اوقات فراغت (فعالیت های مربوط به اوقات فراغت) 6 , خشنودی از روابط جنسی و عاطفی (روابط جنسی) 7 , توافق درباره داشتن فرزند و درک واقع گرایانه از تأثیر فرزندان بر روابط زناشویی   ( ازدواج و بچه ها ) , هماهنگی احساسات و علایق مربوط به دوستان و خویشاوندان ( بستگان و دوستان ) 9, رضایت از  نقش های مختلف زناشویی ( نقش های مربوط به برابری زن و مرد )  و اعتقادات و اعمال مذهبی 

 

( جهت گیری عقیدتی) 1 در زندگی زناشویی می باشد (5) همان طور که اعتقادات مذهبی نقش مهمی در رضایت زناشویی دارد (6) . ارزیابی این حیطه ها می تواند مشکلات بالقوه زوج ها را توصیف نموده و زمینه های نیرومندی و تقویت آنها را در زندگی مشخص کند (7). زوجینی که انعطاف پذیری, سازگاری و همبستگی ( موضوعات شخصیتی ) 2 بیشتری داشته باشند از رضایت زناشویی  بیشتری برخوردار بوده و دارای همبستگی مثبت  و همسو بین رضایت زناشویی و مؤلفه هایی چون اوقات فراغت , همگرایی در مسائل مربوط به فرزندان , ازدواج , خانواده  و دوستان  می باشند (8) . زوجینی که اوقات  فراغت بیشتری را با هم می گذرانند و سرگرمی های مشترکی دارند, ارتباطات کلامی و عاطفی بیشتری با هم دارند و از سلامت جسمی و روحی باثبات تری برخوردار بوده و در نهایت امکان دستیابی بیشتری به رضایت خواهند داشت (9) . 

 

     با توجه به جامعه جدید صنعتی ضرورت حضور مردان و زنان در خارج از خانه برای اشتغال , دستیابی درآمد, انتقال  کارکردهای اقتصادی, آموزشی , تربیتی به نهادهای دیگر ؛ موجب دگرگونی نهاد خانواده و حرفه و جدایی این دو از هم شده است (10). در هم آمیختن نقش های خانوادگی , شغلی باعث فشار جسمی, روانی و پیامد آن تعارض کار و خانواده می گردد که بر چگونگی سلامت شغلی و خانوادگی تاثیر می گذارد (11) . اولین حوزه های مورد آسیب این تعارض, رضایت زناشویی و رضایت شغلی است و پی آمدهای منفی مانند کاهش سلامتی  برای  زوجین , ناکارآمدی وظایف مادری , پدری و همسری , کاهش رضایت زناشویی و تاثیر منفی بر سلامت روانی را به دنبال خواهد داشت. همچنین تاثیر این آسیب ها در سازمان ها بصورت کاهش بهره وری , کاهش خشنودی شغلی کارکنان , افزایش دیر کرد و غیبت کارکنان از کار و افزایش کناره گیری و کاهش تعهد سازمانی می باشد (12). در مورد خانواده ای که هر دو زوج شاغل هستند مشخص شده : زنانی که رضایت شغلی بالاتری دارند بیشتر از زنان خانه دار از زندگی زناشویی خود  لذت می برند ؛ ولی باید توجه داشت که زنان شاغل استرس و گرفتاری های کاری خود را نیز به منزل می آورند (13).  

 

 

 

کلمات کلیدی:

پرستار

عوامل شغلی 

رضایت زناشویی

 

 

 

 

 

پروپوزال ارزیابی میزان رضایت زناشویی و عوامل همراه آن در پرستاران
فهرست مطالب

 فصل اول : کلیات

1- 1 مقدمه .2

2- 1 اهداف پژوهش.7 

3- 1 سوالات پژوهش8

4- 1 تعاریف نظری.9

5- 1 تعارف عملی.10

6- 1 پیش فرض ها11

7- 1 محدودیت های پژوهش.12 

1- 3  نوع پژوهش40

2- 3 جامعه پژوهش.40

 3- 3 نمونه پژوهش , تعیین حجم نمونه و روش نمونه گیری.40

4- 3 مشخصات واحدهای پژوهش41

5- 3 محیط پژوهش.42

6- 3 ابزار های گردآوری داده ها.42

7- 3 تعیین اعتبار و اعتماد علمی ابزار45

8- 3 روش گردآوری داده ها 45

9- 3 روش تجزیه و تحلیل داده ها.46

9- 3 ملاحظات اخلاقی48

 منابع و ماخذ :

 

 

 

 

 

لینک کمکی