مضامین ایثار و شهادت در ادبیات شعر دفاع مقدس

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن مضامین ایثار و شهادت در ادبیات شعر دفاع مقدس :

دید کلی :
در دانلود مقاله رشته ادبیات به بررسی مضامین ایثار و شهادت در ادبیات شعر دفاع مقدس می پردازیم


توضیحات کامل :

دانلود مقاله رشته ادبیات

مضامین ایثار و شهادت در ادبیات شعر دفاع مقدس

 

 

 

 

مقدمه

قدمت دیرینه ی ( شهادت ) و ( شهید( یعنی همان کسانی که درراه عقیده ی خود به جهاد پرداخته ودرخونشان غلطیده اند , بر هیچ کسی پوشیده نیست وبه عنوان فرهنگی اصیل وماندگار در ادبیات نیز ریشه ای عمیق دارد. شهادت درلغت به معنی )گواهی دادن , کشته شدن در راه خدا وشهید گردیدن است ( و )شهید( یعنی ) حاضر و شاهد به علم غیب وکشته شده در راه خدا ودین( می باشد.  (فرهنگ معین)

اما کتاب آسمانی قرآن نیز در آیه شریفه) ولاَ تَحسبنَّ الَّذِینَ قُتِلُواْ فِی سبِیلِ اللّهِ أَمواتاً بلْ أَحیا عِند ربهِم یرْزقُونَ( (آل عمران ( 169 / از جهاد کنندگان در راه خدا تجلیل نموده و آنان را زندگانی می داند که همواره در نزد پروردگارشان روزی می خورند.شاعر معاصر حسینی, این کلام را در اشعارش چنین آورده است: 

 

روزی خورسفره ی عشق اند تا ابد

ای زندگان خاک, مگویید مرده اند

(همصدا با حلق اسماعیل/ص 17 )

 

تردیدی نیست که بن مایه ی ادب وفرهنگ وپایداری در کشوراسلامی ما , متأثر ازتاریخ مذهبی مسلمانان , علی الخصوص حماسه ی سرخ عاشورا است که در این حماسه, شهادت , جوهره ی ارزشمند خود را یافته وجلوه های آن را می توان در ادبیات مکتوب این سرزمین نظاره گر بود. اگر چه اهل قلم ونویسندگان وشاعران در هر دوره ای تلاش هایی را در راستای زنده نگه داشتن فرهنگ وادبیات ملت انجام می دهند وگاهی تحت تاثیر حکومتها نیز بوده اند, اما ادبیات دوران بعد ازانقلاب اسلامی ما, با تأسی از کتاب آسمانی واحادیث پیامبر اعظم (ص) واحساس وظیفه ومسئولیت بر مبنای فرموده خاتم النبیین (ص) رشد نموده وبا تعهد ورسالتی که بر دوش خود ( کلکم راع وکلکم مسئول عن رعیته) احساس نموده اند خدمات شایان وارزشمندی را با خلق آثار گرانبهایشان به میهن و همنوعان خود را انجام داده اند .

 

انقلاب اسلامی افق های روش وتازه ای را به سوی اقلیم ادب وسرزمین عشق ومعرفت گشوده وبستری مناسب را برای شکوه بیشتر شعر وادبیات ایرانی فراهم نمو د. شعر وادبی که از اندیشه ی توانای شاعران واندیشمندان این مرزوبوم تبلوریافته است. زبان ادبیات چون زیبا ودلنشین وگیرا است, می تواند به عنوان بهترین پل ارتباطی بین مردمان یک ملت باشد؛ بویژه وقتی ادبیات, ادبیات معاصرباشدوعلاوه برآن باید گفت که ادبیات مکتوب ومعاصر ونمایشی نیز تأثیری زیاد در عرصه ی ارزشهای انسانی دارد.شاعران ونویسندگان ایران اسلامی, چون خود نیز از بطن این مردم ومیهن برخاسته وحوادث مختلف انقلاب را پشت سرگذاشته وجنگ وتوطئه های دشمنان را برعلیه این ملت با تمام وجودشان لمس نموده اند, بنابراین متخلق به اخلاق واوصاف حسنه ومعنویتی هستند که با سرودن اشعارشان درهای اعتلا وتکامل روحی ومعنوی را به سوی هموطنان خود می گشایند.

 

 

 

کلمات کلیدی:

شعر دفاع مقدس

ادبیات شعر دفاع مقدس

ایثار در ادبیات شعر دفاع مقدس

شهادت در ادبیات شعر دفاع مقدس 

 

 

 

 

 

 

 

لینک کمکی