بررسی عوامل موثر بر رضایت شغلی نیروی انسانی سازمان

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن بررسی عوامل موثر بر رضایت شغلی نیروی انسانی سازمان :

دید کلی :
در دانلود مقاله کارشناسی ارشد رشته مدیریت به بررسی عوامل موثر بر رضایت شغلی نیروی انسانی سازمان می پردازیم


توضیحات کامل :

دانلود مقاله کارشناسی ارشد رشته مدیریت

بررسی عوامل موثر بر رضایت شغلی نیروی انسانی سازمان

 

 

 

چکیده :

   نیروی انسانی , مهم‌ترین وارزشمند‌ترین عامل, از منابع مختلف تولید است.  عامل انسانی در سازمان, کلیه کارکنان شاغل در سازمان اعم از مدیران, سرپرستان, کارشناسان, کارمندان و کارگران را در سطوح مختلف شغلی دربرمی گیرد واشتغال از جمله مسائلی است که همیشه, دولت‏ها و ملت‏ها را به خود مشغول داشته است.هر چند شغل و حرفه به ظاهر, به بعد معیشتی انسان‏ها مربوط می‏شود, ولی با بعد فردی, خانوادگی, اجتماعی, سیاسی و فرهنگی آنان نیز ارتباطی تنگاتنگ دارد.

 

رضایت‏شغلی حوزه‏ای است که در آن دیدگاه‏های روان‏شناسی اجتماعی, جامعه‏شناختی, اقتصادی, علوم سیاسی و تربیتی هر یک به سهم خود در آن سخن گفته‏اند.امروزه در هر کشوری, هزاران هزار شغل و حرفه وجود دارد که افراد به آن اشتغال داشته , به زندگی خود ادامه می‏دهند.آنچه همواره مورد توجه روان‏شناسان و اندیشمندان علوم اجتماعی بوده رضایت‏شغلی افراد و آثار این رضایت در روحیه آن‏ها و بازدهی کارشان می‏باشد.اگر کسی به شغل خود علاقه‏مند باشد, خلاقیت و استعداد وی در زمینه کاری‏اش شکوفا خواهد شد و هرگز دچار خستگی و افسردگی نخواهد شد.به عکس, اگر کسی از حرفه‏اش راضی نباشد, هم خودش دچار افسردگی و سرخوردگی می‏شود و هم کارش بی‏نتیجه خواهد بود.در این مقاله, برای ایجاد شناخت و درک درست و مناسب از منابع انسانی سازمان, مطالبی بیان می‌شود سپس رضایت شغلی, نظریه‌های مختلف در این باره و عوامل موثر در رضایت شغلی, بررسی می‌شوند.

 

 

 

 

واژه کلیدی :

رضایت شغلی

رضایت شغلی کارکنان

رضایت شغلی در سازمان

عوامل موثر بر رضایت شغلی در سازمان

 

 

 

  

مقدمه :

  نقش عامل انسانی در پیشبرد امور جامعه, دارای اهمیتی خاص است و مؤثرترین رکن تحولات اقتصادی, اجتماعی و فرهنگی محسوب می‌شود . پیشرفت‌های اقتصادی و اجتماعی لازمه توجه خواص به آموزش نیروی انسانی متعهد, متخصص, ماهر وکوشش در افزایش عوامل موثر در رضایت شغلی او دارد.انسان, مهم‌ترین سرمایه سازمان است اگر عامل انسانی را از سازمان حذف کنیم, آنچه باقی می‌ماند, امکاناتی نظیر ساختمان, ماشین آلات, تجهیزات, مواد و غیره است که به خودی خود قابل استفاده نیست و ارزشی نخواهد داشت انسان به اشیا روح دمیده و از آنها برای بهبود و تکامل زندگی خوداستفاده می‌کند.

 

 انسان, بزرگترین و با ارزش‌ترین دارایی سازمان است که هرگز در ترازنامه‌ها و صورت‌های سود و زیان شرکت‌ها منعکس نمی‌شود.درصورتی که سودآوری سازمان بستگی به انسان داشته و انسان‌ها پشتوانه موفقیت سازمان به شمار می‌روند. بنابراین, با عامل انسانی باید در نهایت عزت و احترام برخورد شود, زیرا سال‌ها وقت و سرمایه گزاف سازمان و در کل جامعه , صرف تربیت و پرورش انسان‌های متخصص, فهیم, متعهد شده تا پس از سال‌ها برنامه ریزی به اوج بازدهی خود برسند. در صورت کناره گیری آنان به علت عدم رضایت شغلی از سازمان, به آسانی و در زمانی اندک قابل جایگزینی نیستند و فقدان آنها زیان و لطمه بزرگی به سازمان وارد خواهد کرد. به بیانی دیگر, عرضه نیروی انسانی توانمند و کارامد, امری محدود, زمان‌بر و پرهزینه بوده و مستلزم صرف وقت, نیرو و مخارجی هنگفت است.

 

 

 

 

 

 

بررسی عوامل موثر بر رضایت شغلی نیروی انسانی سازمان
فهرست مطالب

 

عوامل موثر بر رضایت شغلی کارکنان

چکیده : 1

واژه کلیدی : 2

مقدمه : 2

تعاریف : 4

•تعریف (شغل‏) 4

•تعریف (رضایت ‏شغلی‏) 4

نظریه های رضایت شغلی: 6

•الف -  نظریه نیازها: 6

•ب - نظریه ی انتظارات: 6

•ج - نظریه ی نقش: 7

•نظریه امید و انتظار 7

عوامل موثر بر رضایت شغلی : 8

پیامدهای رضایت شغلی و عدم رضایت شغلی: 10

رضایت شغلی و عملکرد : 12

اندازه گیری رضایت شغلی : 13

تعهد سازمانی : 13

نتیجه: 14

منابع : 15

 

 

لینک کمکی