بررسی صنعت کاشی و سرامیک در ایران و جهان

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن بررسی صنعت کاشی و سرامیک در ایران و جهان :

دید کلی :
در دانلود تحقیق رشته سرامیک به بررسی صنعت کاشی و سرامیک در ایران و جهان می پردازیم


توضیحات کامل :

دانلود تحقیق رشته سرامیک

بررسی صنعت کاشی و سرامیک در ایران و جهان

 

 

مقدمه:

پس از پیروزی انقلاب در همه بخش‌های تولید مصالح ساختمانی, سرمایه‌گذاری‌های خوبی صورت گرفت که یکی از این بخش‌ها, صنعت کاشی و سرامیک بود. تا سال ظرفیت تولید کاشی در کشور به میلیون متر مربع رسید و از آن به بعد با توسعه بیشتری که انجام شد, در پایان سال ظرفیت تولید به میلیون مترمربع افزایش یافت؛ به طوریکه در این سال حدود میلیون متر مربع کاشی و سرامیک تولید شد. همزمان با این افزایش ظرفیت, صنایع جانبی تولید مواد اولیه مورد نیاز این صنعت نیز رشد نسبتاً خوبی داشتند به طوریکه در حال حاضر درصد بالایی از این مواد در داخل تولید می‌شود. 

 

بازار محصولات کاشی و سرامیک در سال نسبتاً خوب بود, ولی در سال‌های اخیر, صدور موافقت‌اصولی‌های بی‌رویه, سبب هجوم گسترده سرمایه‌گذاران به این صنعت شده است؛ به‌طوری که میزان تولید کاشی در چند سال اخیر دو تا ‌سه برابر شده است و بر اساس پیش‌بینی‌ها, حتی این میزان تولید نیز تا پایان سال دو برابر خواهد شد. (مهندس صفاکیش)

دولت طی هفت سال اخیر, تلاش کرده است با اتخاذ سیاست‌هایی چون بستن بازارهای داخلی و حمایت از تولیدکنندگان, صنعت کاشی را متحول سازد. اما حتی جایگزین کردن مدرن‌ترین و پیشرفته‌ترین ماشین‌آلات و تجهیزات نیز نتوانست صنعت کاشی ایران را در سطح سایر تولیدکنندگان جهانی مطرح کند و آنچه امروز به آن دست یافته‌ایم, این است که هنوز صنعت کاشی, قدرت رقابت در عرصه بازارهای جهانی را ندارد.

 

درحال حاضر می‌توان ادعا کرد که توان تکنولوژیکی کشور در صنعت کاشی و سرامیک با کشورهای اروپایی برابری می‌کند و بعضی از شرکت‌های مهم و عمده تولیدکننده کاشی کشور سعی کرده‌اند همواره خود را به جدیدترین تکنولوژی‌های روز دنیا مجهز کنند. در این راستا مذاکراتی با کشورهایی مثل سوریه و لبنان نیز صورت گرفته است که تولیدکنندگان داخلی بتوانند ضمن انتقال تکنولوژی از کشورهای پیشرفته, تکنولوژی و تجهیزات موجود خود را نیز به این کشورها انتقال دهند. میزان تولید کاشی و سرامیک در کشور نزدیک به یکصد میلیون متر مربع در سال است و آمارها نشان می‌دهند که در بازار فعلی کشور, عرضه محصول بیشتر از تقاضا است. در موقعیت کنونی میزان سود و ارزش افزوده کاشی و سرامیکی که در داخل کشور تولید می‌شود در حدود درصد قیمت تمام‌ شده آن است که ارزش افزوده مناسبی است ولی سودی که از صادرات این محصولات نصیب شرکت‌های تولیدکننده می‌شود بسیار کمتر و در حدود نصف سود داخلی آن است.هم‌اکنون شاهد هستیم که این صنعت به‌شدت در حال گسترش است و کشور برای جذب این میزان بار تولیدی, آمادگی لازم را ندارد. سؤال اصلی این است که مازاد محصولات تولیدی کاشی در کجا فروخته خواهد شد؟ و در آینده چه اتفاقی برای این صنعت خواهد افتاد؟. 

 

 

 

کلمات کلیدی:

کاشی و سرامیک

صنعت کاشی و سرامیک

صنعت کاشی و سرامیک در ایران

صنعت کاشی و سرامیک در جهان

 

 

 

فهرست

تاریخچه کاشی و سرامیک  3

مواد اولیه  3

کاربرد سرامیک ها  5

کاشی و کاربرد آن  5

مختصری از وضعیت جهانی صنعت کاشی و سرامیک  6

گزارشی از فرازو نشیب های صنعت کاشی و سرامیک در ایران  9

وضعیت ایران در تولید کاشی و سرامیک   11

وضعیت بازار کاشی و سرامیک در ایرا ن   11

وضعیت صادرات کاشی و سرامیک   12

مشکلات پیش روی صنعت کاشی و سرامیک

وضعیت شرکتهای پذیرفته شده در بور س صنعت کاشی و سرامیک

وضعیت بهای تمام شده در صنعت کاشی و سرامیک

جمع بندی و نتیجه گیری  

 

 

لینک کمکی